Ucieczka ciepła

Każdy dom jest narażony na utratę ciepła przez ściany zewnętrzne. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, jaka tak naprawdę ilość ciepła ucieka z naszego domu. Przekłada się to oczywiście na ocieplenie budynku, które jakościowo jest gorsze. Ciepłochronność jest bardzo ważną kwestią w każdym domu, dzięki której poprawie możemy zaoszczędzić wiele pieniędzy.

Jeżeli rozmawiamy o ścianach to warto zaznaczyć, że domy o identycznych ścianach pod względem izolacyjności, dachach, podłodze i oknach, mogą wykazywać bardzo różne zapotrzebowanie na ciepło. Takie zapotrzebowanie przeliczamy zazwyczaj jako ilość ciepła koniecznego do ogrzania jednego metra kwadratowego powierzchni lokalu. Wracając do sedna – dlaczego takie różnice możemy odczuwać w domostwach, których system cieplny jest niemalże identyczny? Bardzo często zdarza się, że podane parametry zgadzają się tylko i wyłącznie w dokumentacji, zaś w rzeczywistości wykonawca popełnił szereg błędów i uchybień, które całkowicie niszczą pierwotne założenia o ciepłochronności.

 Nie bez znaczenia pozostaje już sama wielkość budynku, co jest dosyć logiczne. Mały dom będzie zużywał znacznie mniej ciepła niżeli większy, nawet jeżeli zostaną wykonane w tym samym standardzie energetycznym. Niemniej jednak, jeżeli chcielibyśmy w takim przypadku policzyć zapotrzebowanie na energię dla powierzchni użytkowej, to korzystniejszy wynik uzyskamy dla większego budynku.

Bilans cieplny jest również bardzo zależny od wielkości okien. Nie ma znaczenia jaki będą mieć one współczynnik, gdyż bardziej liczy się ich ilość. Im więcej okien w domu, tym większe straty ciepła. Oczywiście wiadomo, że nowoczesne okna są bardziej szczelne niżeli te sprzed kilkudziesięciu lat, lecz nie zmienia to faktu, iż nie są one tak dobrym izolatorem co murowana ściana.

Nie należy zapominać również o różnego rodzaju dodatkowych miejscach w domu, przez które może uciekać ciepło. Wiele budynków posiada nieocieplony strych lub dostawiony z boku dodatkowy garaż, który również nie jest objęty ogrzewaniem. Tam też odbywa się ruch ciepła i jeżeli istnieją często otwarte korytarze do miejsce nieogrzewanych, to ciepło również będzie uciekać.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *