Trawienie stali kwasoodpornej

Stal kwasoodporną trawimy po to, aby usunąć tlenki wysokotemperaturowe, zanieczyszczenia oraz przebarwienia powstające przy spawaniu lub obróbce mechanicznej. Po trawieniu, powierzchnia stali jest czysta i wygląda na jednolitą, co ma bardzo duże znaczenie w instalacjach, gdzie liczy się estetyka konstrukcji (np. w przypadku barierek albo balustrad). Wyjaśniamy, jak przebiega proces trawienia stali kwasoodpornej.

Metody trawienia stali kwasoodpornej?

Najczęściej do trawienia stali wykorzystuje się specjalną pastę. Nanosi się ją za pomocą pędzla, bezpośrednio na spoinę i strefę przegrzania termicznego. Inną techniką trawienia jest natrysk odpowiedniego środka na powierzchnię wyrobu. W tej metodzie, procesowi trawienia poddawany jest cały wyrób wraz ze szwami spawalniczymi. Alternatywą może być także zanurzenie wyrobu w kąpieli trawiącej albo zastosowanie metody przepływowej (jest stosowana przede wszystkim w instalacjach rurociągowych).

Dlaczego przeprowadza się trawienie stali kwasoodpornej?

Trawienie wyrobów ze stali kwasoodpornej jest procesem chemicznym pozwalającym odbudować warstwę pasywną – przez usunięcie przebarwień termicznych, oraz naleciałości ferrytowych (rdzy) powstałych w wyniku obróbki termicznej lub mechanicznej. W wyniku tego procesu zmniejsza się również wartość naprężeń międzykrystalicznych.

Po zakończeniu trawienia, powłoka zostaje w pełni uaktywniona do samoistnego wytwarzania warstwy pasywnej w reakcji z tlenem z powietrza. Czas potrzebny do całkowitego, samoistnego wytworzenia warstwy pasywnej to okres około dwóch tygodni. Pamiętajmy, że nie należy narażać trawionych wyrobów na działanie warunków atmosferycznych bezpośrednio po obróbce, ponieważ może to zniwelować uzyskany efekt.

Na co zwracać uwagę podczas obróbki trawieniem

Jak wyjaśnia pracownik sklepu El-DecorPodczas trawienie nie należy dopuścić do wyschnięcia środka trawiącego. Czy to na wskutek działania promieni słonecznych, czy z innych źródeł ciepła. Jeżeli jednak doszłoby do wyschnięcia, wówczas na wysychające miejsce (są to miejsca o żółtym kolorze) musimy raz jeszcze nanieść preparat trawiący, aby uaktywnić jego działanie.

Po zastosowaniu preparatów trawiących, wytrawione miejsca będą miałby matowy i rozjaśniony odcień. Pamiętajmy, aby dokładnie spłukać trawione wyroby i w odpowiedni sposób odprowadzić wodę, która wykorzystaliśmy do tego celu.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *