Nie każdą ścianę możemy wyburzyć

Posiadając niewielkie mieszkania często możemy myśleć o remoncie, który zakładałby powiększenie pokoju poprzez wyburzenie ściany. Czynność ta wydaje się być prosta, jednak musimy uważać, by nie natrafić na ścianę nośną! To pokazuje nam, że nie wszystko możemy burzyć jak nam się podoba. Nie możemy kierować się tylko i wyłącznie własnymi zachciankami.

Przed wykonaniem wyburzenia musimy wiedzieć, że rozróżniamy dwa typy ścian – nośną i działową. Ich rozpoznanie da nam wiele do myślenia. A właściwie szybko rozwiąże nasze problemy. Naruszenie ściany nośnej niesie za sobą nawet katastrofę budowlaną! Zatem sprawa jest na tyle poważna, że warto rozróżniać ścianę nośną od ściany działowej.

Ściany nośne i działowe

Czym jednak są dane ściany? Ściana nośna jest niezmiernie ważna już podczas projektowania budynku. To właśnie ona odpowiedzialna jest za przenoszenie ciężaru z dachu na fundamenty. Warto również wspomnieć o wymogach, które musi spełniać, są one ściśle określone.

Nieco inaczej wygląda zakres obowiązków jakie pełni ściana działowa. Ta zazwyczaj oddziela nasze pomieszczenia. Nie pełni ona także większych funkcji budowlanych, gdyż często wykonana jest z płyt kartonowo-gipsowych. Zatem nie możliwe jest, by dźwigała ciężary budynku. Stąd też decydując się na powiększenie danego pokoju w mieszkaniu możemy wyburzyć tylko ścianę działową.

Jak rozróżnić ściany

No dobrze, ale jak je zatem rozróżnić? Oczywiście sami jesteśmy w stanie je odróżnić. To co powinno być dla nas najważniejsze to grubość ściany. W każdym przypadku ściany nośne będą o wiele grubsze niżeli ściany działowe. Jak zostało już wspomniane wykonane z płyt kartonowo-gipsowych ściana działowa często nie przekracza granicy 10cm. Natomiast ściany nośne mają zazwyczaj ponad 20cm grubości.

Jeśli mimo to nadal nie jesteśmy pewni z jaką ścianą mamy do czynienia zawsze możemy skorzystać z pomocy fachowców. Warto z tego skorzystać, by mieć 100% pewność. Kiedy już ją zyskamy warto następnie sprawdzić w ścianie, którą zamierzamy zburzyć nie ma żadnego okablowania. Jak zatem widać z początku prosta czynność wcale taką nie jest.

Jedna Odpowiedź

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *