Wysoka efektywność energetyczna działania budynku, maszyn i urządzeń przekłada się na niższe rachunki. Wobec tego firmy zajmujące się zarządzaniem energią mają dla swoich klientów szeroką gamę rozwiązań, za pomocą których można liczyć oszczędności. Jednym z nich jest kompensacja współczynnika mocy – co można dzięki niej zyskać?
Na czym polega kompensacja współczynnika mocy?
Kompensacja współczynnika mocy, która określana jest także poprawą współczynnika mocy, ma na celu zwiększenie współczynnika mocy do wartości jak najbliżej stu procentom w celu obniżenia strat mocy powstających w liniach przesyłowych – w ten sposób możliwa jest lepsza efektywność energetyczna i oszczędności.
W większości różnych odbiorników, na przykład transformatorów czy silników asynchronicznych zapotrzebowanie na moc bierną jest bardzo wysokie, co przy braku korzystania z urządzeń przekłada się na wysokie straty energii, a tym samym wysokie rachunki za energię elektryczną.
W celu uzyskania takich rezultatów stosuje się głównie specjalne baterie kondensatorów równoległe do odciążenia i buduje się układy bazujące na wyspecjalizowanych obwodach elektrycznych.
Co można zyskać?
Jak podaje firma Schneider Electric, która specjalizuje się w zarządzaniu energią elektryczną, dzięki zastosowaniu kompensacji współczynnika mocy można uzyskać obniżenie kosztów operacyjnych nawet o 10% za sprawą zmniejszania rachunków za energię. Jednocześnie możliwe jest zmniejszenie nakładów kapitałowych o 30%, ponieważ przeprowadza się wtedy optymalizację rozmiarów instalacji, poprawia się pewność zasilania, a także zmniejsza się rozmiary aparatury, okablowania i transformatorów.
W rezultacie następuje widoczna poprawa działalności firmy, w tym zmniejszeniu ulegają spadki napięcia, poziomy harmoniczne, a także poprawia się niezawodność pracy urządzeń elektrycznych.
Jak można przeprowadzić kompensację współczynnika mocy?
Dzisiaj wprowadzaniem zmian tego rodzaju zajmują się przede wszystkim firmy, których specjalnością jest efektywność energetyczna, na przykład wspomniana już Schneider Electric, a także prowadzą je inne firmy.