Hala sportowa – jak prawidłowo rozmieścić sanitariaty?

Prawidłowe rozmieszczenie sanitariatów w hali sportowej to nie tylko kwestia estetyki czy wygody – to obowiązek wynikający z prawa polskiego. Podczas projektowania tego typu obiektu trzeba kierować się odpowiednimi wytycznymi.

Czym są hale sportowe

Hale sportowe to obiekty dedykowane różnego rodzaju dyscyplinom sportu, takim jak hokej czy tenis. Tego typu hale wykonane są ze stali i często wybierane są przez inwestorów z powodu bezproblemowego i szybkiego montażu. Ponadto, dużą ich zaletą jest wytrzymałość konstrukcji, szczególnie ważna w miejscach, w których organizuje się imprezy masowe.

Hale sportowe wykonane ze stali są bardzo wytrzymałe i doskonale sprawdzają się nawet tam, gdzie panują dość ekstremalne warunki pogodowe, takie jak silne opady śniegu, porywisty wiatr, a nawet trzęsienia ziemi.

Rozmieszczenie sanitariatów: akty prawne

Hale sportowe to szczególne rodzaje budynków, ponieważ mają podobne przeznaczenie co hale widowiskowe. Z tego powodu konieczne jest zaprojektowanie jej w szczególny sposób. Dużym wyzwaniem może okazać się właściwe rozmieszczenie sanitariatów.

Rozmieszczenie sanitariatów powinno być zgodne z wymaganiami dotyczącymi pomieszczeń higienicznosanitarnych w budynkach użyteczności publicznej, które określone są przepisami rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, którym odpowiadać powinny budynki oraz ich usytuowanie. Ponadto, przy projektowaniu tego typu hali należy stosować się do przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz obrony cywilnej.

Jak rozmieścić

Wśród pomieszczeń higienicznosanitarnych należy wymienić sauny, łaźnie, natryski, łazienki, umywalnie, ustępy, przebieralnie, szatnie, pomieszczenia higieny osobistej kobiet, pralnie oraz pomieszczenia do odkażania, oczyszczania i suszenia odzieży oraz obuwia.

W rozmieszczeniu sanitariatów na terenie hali sportowej należy pamiętać przede wszystkim o jednej zasadzie: należy zapewnić łatwy dostęp do sanitariatów dla widowni. Kolejną jest zapis o dodatkowych toaletach w szatniach dla sportowców.

-Szczegółowe dyspozycje w kwestii wyposażania hal sportowych nie są jedynie wynikiem wymagań postawionych przez urzędników, ale również z regulaminów poszczególnych rozgrywek, które mogą mieć miejsce na terenie obiektu. Spełnienie tych kryteriów jest niezbędne do uzyskania certyfikatu do występów w danym sezonie sportowym – dodaje nasz rozmówca, reprezentant firmy PROFIX.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *