Etapy układania dachu z blachy

Dach z blachodachówki - jak układać?

Dach z blachy to niezwykle popularne rozwiązanie, które każdego roku zdobywa coraz więcej zwolenników. Taka konstrukcja może spełniać swoją funkcję przez długie lata, jednak aby było to możliwe, niezbędny jest fachowy montaż. Jak powinny przebiegać takie prace? Sprawdźmy to.

Przygotowanie

Bez względu na to, czy nasz wybór padnie na blachę płaską czy pofalowaną, etapy prac będą miały podobny przebieg. Trudno jednak mówić o sztywnych ramach czasowych, na termin zakończenia prac wpływa bowiem wiele czynników. Z reguły prace nie trwają jednak dłużej niż dwa tygodnie.
Prace zawsze rozpoczynają się od pomiaru dachu i oszacowania ilości niezbędnego materiału. Czynności te warto powierzyć firmie dekarskiej. Profesjonalna firma może przyjąć na siebie także obowiązek zakupu materiałów i akcesoriów montażowych.

Przed rozpoczęciem prac należy jeszcze raz wymierzyć więźbę. Ma to na celu wykrycie wszelkich odchyleń od pionu, poziomu oraz płaszczyzny. Wszelkie niedoskonałości muszą zostać skorygowane.

Izolacja przeciwwilgociowa

Etap układania izolacji przeciwwilgociowej jest niezwykle istotny. Wszelkie błędy, które zostaną popełnione w tym miejscu, zemszczą się w przyszłości. Izolację przeciwwilgociową wykonuje się z folii wstępnego krycia. Powinna być ona przymocowana do krokwi za pomocą specjalnych zszywek. Ruszt nośny pod pokrycie wykonujemy dopiero w momencie, gdy folia zostanie dokładnie ułożona i zamocowania. W pierwszej kolejności przybijamy drewniane kontrłaty wzdłuż krokwi. Dopiero do nich przybijamy łaty. Należy pamiętać o zachowaniu odstępu, ale który został określony w specyfikacji materiału (pokrycia). W przypadku dachówki samonośne, drewniane kontrłaty i łaty zastępujemy metalowymi profilami.

Jeżeli pokrycie dachowe ma zostać wykonane z blachy płaskiej, ale etapy prac będą wyglądały nieco inaczej. Zamiast izolacji z folii i rusztu, do krokwi przybijamy sztywne poszycie. Powinno być ono wykonane z desek lub z płyty OSB. W przypadku jeżeli materiał nie został zabezpieczony fabrycznie, należy pamiętać o impregnacji. Na sztywnym poszyciu należy ułożyć hydroizolację, najlepiej wykonaną z papy termozgrzewalnej.

Pomiędzy łapami należy przygotować otwory na wszelkie elementy, które mają przechodzić przez połać dachu. Teraz nadszedł czas na pierwsze obróbki blacharskie.

Obróbki blacharskie

Znaczną część obróbek blacharskich trzeba zamontować jeszcze przed wykonaniem pokrycia. Należy do nich pas nadrynnowy, którego zadaniem jest odprowadzenie skroplin wprost do rynny. Najpierw należy jednak pamiętać o zamontowaniu haków rynkowych. Mocuje się je bezpośrednio do krokwi lub do sztywnego poszycia, jeszcze przed rozpoczęciem montażu pasa.

Kolejne obróbki blacharskie, jakie należy zamontować jeszcze przed wykonaniem pokrycia, to kratki lub grzebienie osłaniające wlot powietrza (o ile pokrycie ma być wentylowane). Na tym etapie należy także pamiętać o montażu obróbek blacharskich wewnętrznych styków połaci, ale czyli tzw. rynien koszowych.

W momencie gdy wszystkie obróbki zostaną wykonane, ale można przystąpić do układania pokrycia dachowego.

Autor: Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *