Zbrojenia budowlane – charakterystyka i zastosowanie

Pręty zbrojeniowe

Zbrojenia budowlane to niezbędny element współczesnego budownictwa. Odpowiednio wykonane zbrojenie przyczynia się do znacznego zwiększenia wytrzymałości tworzonej konstrukcji. Zbrojenia są stosowane w niewielkich domkach rodzinnych, blokach, halach, fabrykach, kościołach dużych budynkach gospodarczych, a także innych inwestycjach, jak na przykład przy budowie dróg i mostów.

Ze względu na różne potrzeby inwestorów, stosuje się wiele rodzajów zbrojeń. Do najczęściej wykorzystywanych należą belki zbrojeniowe, siatki i stopy fundamentowe. Strzemiona zbrojeniowe można dostać w wielu wymiarach, a do ich produkcji stosuje się pręty gładkie lub żebrowane. Pręty mogą być cięte na wymiar, lub gięte w pożądane przez nas figury. Najczęściej w firmach zajmujących się produkcją zbrojeń, strzemiona i pręty w standardowych rozmiarach można dostać od ręki. Nie musimy się obawiać, jeśli nasze potrzeby nie mieszczą się w typowej rozmiarówce.

Firmy produkcyjne zajmują się również tworzeniem strzemion na indywidualne zamówienie klienta. Możemy nawet liczyć na doginanie prętów w zakładzie produkcyjnym i dostarczenie ich na plac budowy. Cięcie prętów najczęściej odbywa się na urządzeniach sterowanych komputerowo. Umożliwia to wysoką precyzję cięcia. Jeśli zamówimy pręty gięte, to na specjalnych stołach giętkarskich zakład produkcyjny dokona odpowiednich gięć zachowując wszystkie normy.

W zależności od naszych potrzeb, może się okazać, że najbardziej opłacalną opcją będzie zakup samych prętów i stworzenie z nich zbrojeń przez pracowników na terenie budowy. Takie rozwiązanie opłaci się szczególnie tym osobom, które dysponują odpowiednią ilością czasu. Jeśli jednak jesteśmy w podbramkowej sytuacji i nie możemy sobie pozwolić na stratę cennego czasu na naszej budowie, firmy zajmujące się produkcją zbrojeń mogą nam znacznie ułatwić zadanie.

Wielu producentów korzysta z takiej formy współpracy z firmami, ponieważ umożliwia to wykończenie każdej budowli w uzgodnionym terminie bez niepotrzebnych stresów. Wystarczy, że zaprojektujemy potrzebne nam zbrojenia budowlane na papierze lub w odpowiednim programie komputerowym, a gotowe już zbrojenie zostanie dostarczone na teren budowy.

Odpowiedni rysunek konstrukcyjny musimy dostarczyć producentowi zbrojeń wraz z zamówieniem. Będziemy musieli również określić klasę i gatunek pożądanej przez nas stali. W wielu przypadkach gotowe zbrojenie oznacza też oszczędność pieniędzy inwestora. Co prawda można zaoszczędzić na materiale, jeśli dokonamy zakupu samych prętów, jednak będziemy musieli opłacić wiele godzin pracy naszych pracowników, którzy mogliby skupić się na innych obowiązkach.

Technologie produkcji zbrojeń również idą do przodu. Dla inwestorów oznacza to bardzo wysoką jakość wyprodukowanych zbrojeń, oraz bardzo krótki czas ich produkcji. Nie musimy nawet obawiać się, że czas połączenia elementów zbrojeń będzie dla nas znacznym obciążeniem. Większość firm produkujących zbrojenia budowlane dysponuje wyspecjalizowaną kadrą pracowników, którzy pomoże zmontować gotowe elementy w jedną całość.

Autor artykułu

Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą Euro Mix Stal Warszawa

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *