Zastosowanie płyt OSB w budownictwie domów szkieletowych

Dobrze zrobiony dom w technologii szkieletu drewnianego jest równie trwały, jak ten murowany. W prawidłowo zaprojektowanej ścianie szkieletowej powinno się znaleźć kilka warstw, z których każda odgrywa swoją charakterystyczną rolę. Pominięcie którejkolwiek z nich lub zastąpienie czymś innym, może zaszkodzić w prawidłowym funkcjonowaniu przegrody. Jedną z warstw jest płyta OSB. Jakie jest jej zastosowanie w budownictwie domów szkieletowych?

Płyta OSB a budowa domu szkieletowego

Płyta OSB to płasko prasowana, drewnopochodna płyta o ukierunkowanych wiórach. Do jej produkcji wykorzystywane są wióry drzewne, najczęściej sosnowe oraz świerkowe. Wióry te są selekcjonowane w taki sposób, aby miały zbliżone do siebie rozmiary. Zlepiane są one żywicą syntetyczną, a następnie prasowane w wysokiej temperaturze. Dom w konstrukcji szkieletowej opiera się na szkielecie drewnianym, a zamykają go płyty OSB.

Budynek najczęściej osadza się na płycie fundamentowej. Szkielet natomiast stanowią pionowe słupki drewniane.

„Przestrzeń, która tworzy się pomiędzy płytą OSB a płytą gipsowo-wiórową to tzw. ścianka instalacyjna, czyli wydzielone miejsce na hydraulikę, elektrykę i pozostałe instalacje w ścianie” – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę ITS z Koszalina, która zajmuje się budową domów jedno – i wielorodzinnych o konstrukcji szkieletowej drewnianej.

Domy w konstrukcji szkieletowej z wykorzystaniem płyt OSB powstają bardzo szybko. Dzięki sprawnej organizacji budowy, jak i wysokiej precyzji wykonania poszczególnych elementów, do gotowego domu możemy się wprowadzić już po trzech miesiącach od wykonania płyty fundamentowej. Technologia ta jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych i krajach skandynawskich. W Polsce budownictwo domów szkieletowych zyskuje zaufanie i staje się coraz bardziej popularne.

Rola płyt OSB w budowie domów szkieletowych

Płyta OSB nadaje się do prac budowlanych, remontowych i wykończeniowych. Zachowuje ona stabilność kształtów, dzięki czemu znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Niezwykłą zaletą płyty OSB jest dobre tłumienie dźwięków, sztywność oraz podatność na obróbkę. Możemy w łatwy sposób zmieniać jej wymiary i dopasowywać do indywidualnych potrzeb. Wykorzystywane są najczęściej do obić konstrukcji drewnianej od strony wewnętrznej budynku. Przy budowie domu szkieletowego należy pamiętać, że rozstaw słupków musi być tak zaplanowany, by łatwo można było obić budynek płytami OSB, których zadaniem jest usztywnienie oraz związanie całej konstrukcji.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *