Zalety systemów zielonego dachu

Możliwość wprowadzenia na dachy i ściany budynków systemów zielonego dachu są idealną odpowiedzią na potrzeby urbanistów oraz architektów i projektantów zieleni miejskiej, którzy od zawsze starali się znaleźć sposób, żeby umieścić w miastach więcej zieleni, czyniąc je bardziej przyjazne dla mieszkańców. Jakie zalety niesie za sobą instalowanie systemów zielonego dachu, dowiesz się z naszego artykułu.

Możliwość architektonicznego kształtowania przestrzeni

Zalety systemów zielonego dachu to przede wszystkim zwiększenie atrakcyjności wyglądu nieruchomości oraz większe możliwości w architektonicznego kształtowania przestrzeni. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Xeroflor, jednego z największych w Polsce producentów systemów zielonego dachu: Przede wszystkim, systemy zielonego dachu pozwalają na stworzenie jednolitych kompozycji, do których zalicza się roślinność umieszczoną na tarasach i balkonach, w mieszkaniach oraz na dachach. Taka spójna przestrzeń jest niezwykle atrakcyjna zarówno dla mieszkańców, jak i dla osób oglądających taką inwestycję z zewnątrz. Położenie zieleni na dachu pozwala również na ukrycie wszystkich znajdujących się na nim instalacji.

Łagodzenie klimatu

Systemy zielonego dachu to również zalety czysto praktyczne. Najważniejsza z nich to znaczące łagodzenie miejskiego klimatu. Niestety „betonowa” przestrzeń miejska powoduje, że klimat panujący w miastach jest dużo bardziej surowy niż klimat otaczających je terenów. Niepokryte zielenią pokrywy dachów oraz ścian budynków tworzą bowiem coś na kształt wysp ciepła, przez co temperatura powietrza w centrach miast często jest aż o kilka stopni wyższa niż na terenach otaczających. Miejskie zabudowania powodują także znaczne obniżenie wilgotności powietrza, co jest bardzo nieprzyjemne dla mieszkańców.

Zainstalowanie zieleni na dachach pozwala na zniwelowanie takich efektów. Dzięki zielonym dachom, w poważny sposób obniża się ich nagrzewanie oraz zwiększa wilgotność powietrza. Dach pokryty papą bitumiczną w słoneczne dnie może się nagrzać aż do 60-70oC, dach pokryty zielenią, jedynie do około 25-40oC. Zieleń umieszczona na dachach ma także możliwość gromadzenia wody opadowej, którą następnie oddaje poprzez odparowywanie.

Systemy zielonych dachów pochłaniają także dużą ilość wytwarzanych w miastach pyłów i gazów z powietrza, dzięki czemu powietrze którym oddychają mieszkańcy jest mniej szkodliwe dla zdrowia. Powodują także zmniejszenie panującego w miastach hałasu.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *