Zabezpieczanie terenów elektrowni fotowoltaicznych

Elektrownie fotowoltaiczne od lat zyskują coraz większą popularność – inwestują w nie zarówno większe, jak i mniejsze przedsiębiorstwa, a coraz częściej także inwestorzy indywidualni. Panele słoneczne, nazywane inaczej panelami fotowoltaicznymi, wykorzystują słońce do produkcji energii elektrycznej, którą można wykorzystać w dowolny sposób. Odpowiednio dobrane instalacje solarne różnego typu pozwalają na tworzenie elektrowni fotowoltaicznych. Nie są to obiekty tanie, a więc wymagają właściwych zabezpieczeń. W naszym artykule przyjrzymy się dwóm ciekawym przykładom systemów zabezpieczania terenów elektrowni fotowoltaicznych.

System detekcji intruzów SERIR P2P

Pierwszy system, który wypatrzyliśmy jako ciekawą formę zabezpieczania terenów elektrowni fotowoltaicznych to SERIR P2P – napłotowy system detekcji intruzów zaprojektowany przez firmę DEA Security. System ten został zaprojektowany w oparciu o technologię, która wykorzystywana jest od 10 lat przy ochronie tysięcy kilometrów ogrodzeń w różnych miejscach, także tych strategicznych, jak obiekty rządowe, wojskowe, czy firmy działające w przemyśle naftowo-gazowym. System SERIR P2P, o którym opowiadają nam pracownicy firmy ATLine z Łodzi, wykorzystują detektory piezoelektryczne. Wyczuwają one próby przecięcia lub sforsowania, przeskoczenia ogrodzenia. System ten charakteryzuje bardzo niski wskaźnik fałszywych alarmów, na przykład podczas deszczu, silnego wiatru, pojawienia się pnącej roślinności. System umożliwia kalibrację i konfigurację indywidualnych detektorów lub całych linii logicznych, co stanowi spore udogodnienie.

Skomputeryzowana nowa generacja barier podczerwieni – system Sorhea Maxiris

Kolejne ciekawe rozwiązanie, które może być wykorzystane przy zabezpieczaniu terenów elektrowni fotowoltaicznych, to system Sorhea Maxiris – skomputeryzowana nowa generacja barier podczerwieni. Bariera podczerwieni działa w oparciu o fale podczerwieni, które nie są widoczne dla ludzkiego oka. Wiązki podczerwieni wysyłane są i odbierane przez odpowiednie komórki – nadajniki i odbiorniki. Odbiorniki zmieniają wiązki w sygnał elektryczny, przy czym, jeśli odbioru nie ma lub wiązka zostaje zniekształcona, uruchomiony zostaje alarm. Najważniejsze cechy charakterystyczne tego systemu alarmowego to: funkcja stref, konfiguracja przy pomocy serwera IP, konfiguracja zdalna, modułowa budowa, podgląd systemu oraz rejestr alarmów. Typowe zastosowanie systemu to nie tylko elektrownie fotowoltaiczne i inne, ale także tereny przemysłowe, tereny wojskowe, a nawet zakłady karne.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *