Z jakich materiałów sporządza się deskowanie?

W budownictwie dostępnych jest wiele nowych rozwiązań w zakresie techniki deskowania i nawet sami przedsiębiorcy budowlani mają nieraz problem z dokonaniem właściwego wyboru. Do sporządzania szalunku używa się dzisiaj rozmaitych materiałów. Czym poszczególne metody różnią się od siebie?

Drewno i sklejka

Podczas betonowania muszą zostać spełnione najwyższe normy jakościowe odznaczające się odpowiednią wytrzymałością konstrukcyjną. Ważnymi aspektami trafnego doboru techniki szalunku, oprócz kryterium jakim są wymogi architektoniczne jest również szybki montaż elementów deskowania, niewielki koszt realizacji projektu i bezpieczeństwo ekipy budowlanej.

Wciąż bardzo popularnym materiałem do szalowania wylewki fundamentów jest drewno. Używa się go w inwestycjach na stosunkowo niewielką skalę, np. budownictwie jednorodzinnym. Także w przypadku szalunku stropowego dźwigary wykonywane są z drewna. Systemami tego rodzaju są deskowania ścienne dźwigarowe, których komponenty uprzednio montowane są w zakładzie. Oprócz drewna w ramach szalunkowych dobrze sprawdza się również specjalna wodoodporna sklejka. Obecnie odchodzi się od drewnianych szalunków, oprócz oczywiście dźwigarów, na dużych placach budowy ze względu na spore koszty.

Innowacyjne systemy

W przypadku wykonywania fundamentów sprawdzają się deskowania ramowe wykonane ze stali. Tutaj nacisk masy betonowej jest stosunkowo nieduży, co pozwala na zastosowanie szalunku o niewielkiej wadze, którego elementy można bez trudu przenosić w pożądane miejsce. Nieco inaczej dzieje się gdy wykonywane są fundamenty o większych gabarytach. Wtedy wykorzystywane są masywniejsze szalunki, do których przestawiania niezbędny jest żuraw. Specyficzne wymagania cechują wznoszenie ścian, podczas którego używa się zarówno deskowań ramowych oraz dźwigarowych. Szkielet deskowania musi posiadać parametry nośności pozwalające na zastosowanie mieszanki betonowej, której maksymalne parcie waha się w przedziale od 60 do 80 kN/m2. Tutaj również nie obędzie się bez transportu elementów deskowania za pomocą żurawia. Sporządzanie szalunku w przypadku ścian nie powinno zawierać zbyt wielu elementów łączących, gdyż znacznie wydłuża to czas realizacji i utrudnia cały proces.

Istnieją systemy bazujące na wielkoformatowych płytach ze zintegrowanymi pasami montażowymi, gdzie można indywidualnie dopasować miejsce spięcia. Niektóre warianty tego typu osprzętu budowlanego potrafią wytrzymać nacisk mieszanki betonowej nawet do 100 kN/m2. Szalunek przy pomocy płyt wielkoformatowych pozwala na bardzo dużą oszczędność, niż ma to miejsce w przypadku deskowań drobnowymiarowych. Wielkoformatowe płyty szalunkowe stosuje się przy wznoszeniu obiektów publicznych, przemysłowych oraz mieszkalnych. Rozwiązanie to na szeroką skalę stosuje noe.pl. Oprócz deskowania sporządzanego z płyt stalowych, używa się również aluminium i tworzyw sztucznych. W przypadku tych ostatnich wykorzystuje się ABS lub poliester wzmocniony włókniną szklaną. Łatwość transportu i szybkie wznoszenie konstrukcji sprawia, że przedsiębiorcy chętnie sięgają po ramowe szalunki szalunków aluminiowe, mogące wytrzymać parcie betonu sięgające 60 kN/m2. W zależności od potrzeb konkretnej inwestycji szalunek sporządzany jest w technice i z materiałów, które okażą się najbardziej opłacalne i przysporzą najmniej trudności ekipie budowlanej. Systemy szalunków stalowych oraz aluminiowych, które cieszą się dzisiaj największą popularnością oferuje noe.pl.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *