Wyposażenie dodatkowe hal stalowych

W dzisiejszych czasach inwestorzy bardzo chętnie sięgają po nowe, wydajne technologie – efektem tego jest wzrastająca liczba hal stalowych, wykorzystywanych między innymi w charakterze przestrzeni przemysłowych, magazynowych oraz handlowo-usługowych. Ale hale stalowe to nie tyko ściany i dach z płyt przymocowanych do metalowego szkieletu – to również różnego rodzaju systemy, stanowiące wyposażenie dodatkowe obiektu. Mogą one w znaczący sposób wpływać na jakość oraz koszty eksploatacji obiektu.

Pozyskiwanie i odzyskiwanie energii

W dobie wzrastających cen paliw oraz coraz większego zainteresowania kwestią ochrony środowiska, wielu inwestorów sięga po alternatywne źródła energii – między innymi promieniowanie słoneczne oraz ciepło pochodzące ze środowiska naturalnego. Aby móc je eksploatować niezbędne będą odpowiednie instalacje: kolektory słoneczne, wymienniki i pompy ciepła czy rekuperatory – wszystkie one mogą zostać z powodzenie wykorzystane do zasilenia hal stalowych, niezależnie od ich przeznaczenia. W jaki sposób działają wymienione instalacje?

  • Kolektory słoneczne zbudowane są z absorberów, czyli płytek, które nagrzewają się od promieniowania słonecznego i w ten sposób podnoszą temperaturę czynnika grzewczego (najczęściej wody), który płynie do wymiennika i tam oddaje swoje ciepło płynowi wykorzystywanego do ogrzewania pomieszczeń.
  • Wymienniki gruntowe i pompy ciepła działają bardzo podobnie co kolektory słoneczne, z tą różnicą, że źródłem ciepła jest grunt. Schłodzony czynnik krążący po instalacji umieszczonej pod ziemią ogrzewa się od niej i następnie oddaje swoje ciepło w wymienniku.
  • Rekuperacja pozwala odzyskać dużą część ciepła, która ulatuje z pomieszczeń wraz z zanieczyszczonym powietrzem. Rekuperatory to odpowiednio wykonane kratki, umieszone w systemie wentylacji tak, aby odgradzały one dwa strumienie powietrza: ciepłe, ale zanieczyszczone powietrze ze środka oraz czyste, choć zimne powietrze z zewnątrz. Ciepło jednego wykorzystane jest do ogrzania drugiego bez mieszania obu strumieni.

Każda z tych instalacji pozwala w znaczący sposób zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną i tym samym zminimalizować koszty eksploatacji budynku – wyjaśnia przedstawiciel firmy Profix.

Instalacje przeciwpożarowe

Każdy obiekt jest mniej lub bardziej narażony na ryzyko wybuchu pożaru – hale stalowe nie są w tej kwestii żadnym wyjątkiem. Zainwestowanie w odpowiednie urządzenie przeciwpożarowe pozwoli zwiększyć poziom bezpieczeństwa osób, towarów i sprzętu znajdującego się w na terenie hali, a także zminimalizować ewentualne straty.

  • SAP – czyli sygnalizacja alarmowa pożarowa, to system odpowiadający między innymi za monitorowania obiektu, wykrywanie oznak pożaru, alarmowanie osób przebywających na terenie obiektu oraz informowania o zagrożeniu odpowiednich służb
  • Instalacje tryskaczowe, pianowe, hydrantowe – w zależności od tego w jakim charakterze wykorzystywana jest hala stalowa, można zamontować w niej odpowiednią instalację. Należy pamiętać, że nie wszystkie obiekty można gasić wodą – niektóre z nich, ze względu na znajdujące się wewnątrz towary niebezpieczne lub delikatne można gasić wyłącznie przy pomocy konkretnych środków

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *