Właściwości i praktyczne wykorzystanie betonu towarowego

Wylewanie betonu towarowego

Beton należy do najczęściej wykorzystywanych surowców na praktycznie każdym placu budowy. Jednym z tańszych sposobów na pozyskanie tego surowca jest ukręcenie go samodzielnie, w betoniarce. Pomysł ten sprawdza się jednak niemal wyłącznie przy wykonywaniu mniejszych elementów, takich jak podjazd czy chodnik. Przy budowie poszczególnych części domu, lepiej zdecydować się na zamówienie betonu towarowego wysokiej jakości. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu, a także zapewnia uzyskanie materiału spełniającego wszystkie wymagane normy.

Jak powstaje beton towarowy?

Mianem betonu towarowego potocznie określa się gotową mieszankę betonową, zazwyczaj dostarczaną przez firmę zewnętrzną. Beton tego typu może być również produkowany przez wykonawcę realizacji, jednak wówczas surowiec powstaje zwykle poza miejscem budowy. Zamówienie takiej mieszanki bardzo często traktowane jest przez inwestorów jako dodatkowy wydatek. Przeważnie jednak takie rozwiązanie zapewnia sporą oszczędność. Samodzielne ukręcanie oraz dowożenie betonu na miejsce budowy przyczynia się do marnowania sił oraz cennego czasu. Tak przygotowany surowiec może mieć ponadto słabszą jakość, niż produkt oferowany przez sprawdzonego producenta. Inwestorzy są tego coraz bardziej świadomi, a robotników operujących taczkami do betoniarki powoli wypierają betonowozy dojeżdżające na budowę.

Rodzaje

Praktyczne zastosowanie betonu towarowego różni się w zależności od jego rodzaju. Materiał najniższej klasy to tak zwana szlichta, wykorzystywana przede wszystkim przy elementach przeznaczonych do przenoszenia stosunkowo niedużych obciążeń użytkowych. Doskonale sprawdza się na przykład do podłóg i posadzek. Innym rodzajem betonu towarowego jest beton wodoodporny W4, zwykle klasy B20 lub B25. Stosowany jest przy budowie fundamentów i ścian, głównie w miejscach charakteryzujących się szczególnie wysokim poziomem wód gruntowych. Wykonane z niego elementy zazwyczaj nie potrzebują dodatkowej formy hydroizolacji. Gorszą wodoodpornością cechuje się beton typu lekkiego, który rozpoznać można po niższej cenie.

Zastosowanie

Przy wykonywaniu podbudowy pod posadzki, podłogi, podjazdy, chodniki oraz wiele innych nawierzchni nienarażonych na obciążenia konstrukcyjne bardzo dobrze sprawdzi się beton towarowy klasy B7,5 oraz B10. Elementy bardziej narażone na ten aspekt wymagają użycia betonu o minimalnej klasie B25 lub materiałów o wydłużonym czasie zwiększania swojej wytrzymałości, zazwyczaj z 90 do blisko 360 dni. W takich sytuacjach sprawdza się również beton towarowy ze zbrojeniem rozproszonym, w formie włókien stalowych lub sztucznych. Jest on dość drogi i stosunkowo mało rozpowszechniony, ale nie wymaga układania tradycyjnego zbrojenia. Beton klasy B15 lub B20 wykorzystać można natomiast do praktycznie wszystkich standardowych elementów konstrukcyjnych domu, na przykład fundamentów, stropów, schodów czy cokołów ogrodzeń.

Jak wybrać beton towarowy?

Przy zamawianiu betonu towarowego, szczególną uwagę warto zwrócić na renomę producenta. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór sprawdzonej firmy, która utrwaliła swoją pozycję na rynku przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem. Wielu wykonawców obsługuje zarówno dużej inwestycje, jak i klientów indywidualnych z mniejszym zapotrzebowaniem na beton towarowy. Zamówienie gotowej mieszanki jest najrozsądniejszym wyjściem w bardzo wielu przypadkach. Daje stuprocentową pewność co do ostatecznej jakości wyprodukowanego betonu, a także pozwala zaoszczędzić cenny na każdej budowie czas.

Beton towarowy, aktualne ceny producenta – https://betoniarniakaczmarek.pl/produkty/beton-towarowy/

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o Kontakt.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *