W jakim celu deweloperzy instalują stacje gazowe w obiektach przemysłowych?

Wiele zakładów przemysłowych, szczególnie tych o dużej powierzchni, nie będzie mogło sprawnie funkcjonować bez odpowiednich gazów. W celu ich odpowiedniego rozdystrybuowania koniecznie jest jednak zainstalowanie na terenie obiektu stacji gazowej. Pozwala ona bowiem na racjonalne i ekonomiczne gospodarowanie strukturą gazową.

Stacja gazu jest podstawowym elementem całej sieci gazowej. Jako obiekt zawiera ona urządzenia i instalacje, które jej towarzyszą. Najczęściej są to budynki, ogrodzenia, drogi wewnętrzne, instalacja elektryczna, instalacja odgromowa lub techniczna. Stacje te są najczęściej instalowane w systemach przemysłu oraz dystrybucji. - W systemie przemysłowym gazociągi oraz stacje gazowe wysokich ciśnień pełnią rolę sieci szkieletowej. W systemie dystrybucyjnym zaś owe gazociągi jak i stacje gazowe wysokich, średnich i niskich ciśnień pełnią rolę lokalnych źródeł zasilania na mniejszych obszarach – mówią specjaliści z grupy atm-gazownictwo.pl.

Jeśli chodzi o zastosowanie stacji gazowych na terenie obiektów przemysłowych to pełnią one istotną rolę przy dystrybucji paliwa gazowego. Do ich podstawowych zadań należy uzdatnianie gazów oraz redukcja ciśnienia. Nowocześniejsze, bardziej rozbudowane stacje umożliwiają również rozdział strumienia paliwa oraz pomiar parametrów.

Fachowcy z grupy atm-gazownictwo.pl zwracają uwagę, że stacje gazowe nie są urządzeniami uniwersalnymi. W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa stosuje się stacje odpowiednio dopasowane do charakteru zakładu produkcyjnego oraz do potrzeb paliwowych jaki takowy posiada. Na terenach większości zakładów znajdziemy zatem stacje redukcyjne. W jej skład wchodzi zespół urządzeń takich jak armatura odcinająca, filtrująca, rządzenia redukcyjne lub regulacyjne oraz urządzenia bezpieczeństwa ciśnieniowego. Służą one w głównej mierze do redukowania ciśnienia gazu.

Nierzadko natrafić można również na stacje pomiarowe. Ich rolą jest pomiar strumienia objętości, masy lub energii paliwa gazowego. Jej udoskonalona wersja, system redukcyjno-pomiarowy, pozwala na łączenie funkcji redukcyjnych i pomiarowych. Niektóre zakłady stosują również stacje systemowe. Zwykle działają one w oparciu o duże przepustowości w przesyle paliwa gazowego. Są one przeznaczone do sterowania wielkością strumienia, a także do jego pomiaru. Warto pamiętać, że na ogół niedopuszczalne są duże spadki ciśnienia, co związane jest z utratą energii gazu. Wiele stacji gazowych znajdujących się na terenie obiektów przemysłowych posiada również punkty redukcyjne. Instalacja ta umieszczona jest na przyłączu gazowym, w której w warunkach normalnych wartość strumienia objętości gazu nie przekracza 60m3/h, a maksymalne ciśnienie robocze jest nie większe niż 0,5MPa. Jej zadaniem jest redukowanie ciśnienia gazowego.

W zależności od potrzeb zakładu stosuje się stacje o różnym stopniu obsługi ciśnienia roboczego. W klasycznym podziale wyróżnia się dwa podstawowe modele. Stacje gazowe I-go stopnia, a więc tzw. stacje wysokiego ciśnienia, których działanie zaczyna się od 1,6MPa. Obok nich znajdują się stacje II-go stopnia, których zdaniem jest obsługa ciśnienia do 0,5MPa, zwane są one stacjami ciśnienia średniego. Pomiędzy nimi są również stacje średniego podwyższonego ciśnienia działające od 0,5MPa do 1,6MPa włącznie. Ich zastosowanie jest uzależnione głównie od tego jakimi potrzebami paliwowymi wykazuje się dany zakład.

Stacje gazowe dzieli się również ze względu na ich lokalizację. Jak wiadomo bowiem na terenach przemysłowych panują zróżnicowane warunki. Należy zatem skonstruować stację tak, aby była ona bezpieczna i działała sprawnie. Jeśli teren przemysłowy jest duży, to buduje się zazwyczaj stacje gazowe nadziemne, jest to zresztą najczęściej spotykany typ zabudowy. Jeśli jednak tego miejsca brakuje, wtedy stację taką umieszcza się pod ziemią jako moduły kontenerowe w obudowie metalowej lub z tworzyw sztucznych, wyposażone w urządzenia redukcyjno zabezpieczające i pomiarowe. Zaprojektowane są o ograniczeniu wpływu na środowisko i zakłóceń związanych z hałasem.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *