Tokarki numeryczne – podstawowe informacje

Sterowane komputerowo – numerycznie tokarki (inaczej znane jako tokarki CNC) są zwykle używane do obróbki surowych zapasów materiału w odniesieniu do zrealizowanych projektów, odpowiadając na szereg instrukcji. Tokarki CNC są prawdopodobnie najbardziej znanym wykorzystaniem tej dziedziny wiedzy inżynierskiej.

Z ich udziałem materiały mogą być:

  • cięte,
  • szlifowane,
  • wiercone,
  • dowolnie wykończone.

Efekt końcowy jest zwykle dokładnie taki, jaki z góry komputerowo zaprogramowano. W rzeczywistości, tokarki numeryczne wykonują po prostu to samo, co ich poprzednie modele – ale działania te odbywają się pod kontrolą komputera.

Nieco historii

Wynalezienie i rozprzestrzenianie silników elektrycznych na początku XX wieku nieuchronnie doprowadziło do tego, że tradycyjne typy tokarek zostały zamienione na te z elektrycznym napędem. To był pierwszy poważny krok w kierunku dzisiejszych tokarek sterowanych komputerowo. Tokarki numeryczne zatem powstały z czasem, gdy producenci starali się zwiększyć wydajność i obniżyć koszty.

Składnik i elementy

Nowoczesne tokarki CNC są połączeniem komputera z maszyną do tokarki i kontrolerem, który przekształca każdy sygnał cyfrowy do realizacji pożądanego działania. Specjalistyczne oprogramowanie stosuje się najpierw do utworzenia wymaganej konstrukcji, co musi być powtórzone fizycznie do formy z metalu, drewna, czy innego wybranego materiału. Wybrana forma jest obracana przy niskich lub wysokich prędkościach w zależności od materiału i od rodzaju cięcia lub centrowania, które przy danym zadaniu jest wymagane. Następnie komputer kontroluje działania tnące tokarki, które są wymagane w celu wytworzenia końcowego produktu. Nowoczesne tokarki numeryczne mogą mieć wiele wrzecion, dzięki czemu mogą być przeprowadzane wielokrotne transformacje na produkcie końcowym, bez konieczności zatrzymywania i załadowania go w innym położeniu.

Tokarki CNC są zazwyczaj wyposażone w trzy uchwyty hydrauliczne. Pozwala to na tworzeniu produktów końcowych o różnej wielkości z wielką precyzją, bez konieczności dodatkowych zabiegów. Jednak czasem może być konieczna zmiana lub zmiany zaczepowe. Części narzędzia, które są wymagane do cięcia są zwykle wykonane z węglika tytanu, węglika wolframu bądź innych stopów twardych w zależności od materiału, który musi być obsłużony.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *