Systemy rynnowe – rodzaje dostępnych rozwiązań

To, czy rynna odprowadzająca wodę z naszego dachu będzie służyć długie lata, czy zacznie się rozsypywać przy pierwszej nadarzającej się okazji, zależy w dużym stopniu od nas. Dlatego też przed zakupem rynny i rury spustowej trzeba rozważyć jaki system będzie się najlepiej sprawdzał w odniesieniu do naszego domu.

Najpierw pokrótce omówimy sobie produkty z PCV. Jest to materiał charakteryzujący się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. W trakcie użytkowania rynna wystawiona jest na obciążenia takie jak rozciąganie oraz zginanie. Przede wszystkim jednak PCV jest cenione, ponieważ jest zupełnie niewrażliwe chemicznie w warunkach normalnego użytkowania, więc nie ulega korozji. Dzięki temu zachowuje swoją szczelność, gdyż nie pojawiają się tak typowe dla metalu wżery. Dodatkowym atutem jest niewygórowana cena. Faktura tworzywa posiada najniższy dostępny na rynku współczynnik chropowatości, dzięki czemu nie tworzą się osady z zanieczyszczeń, co prowadzi do zatorów. Rynny z PCV świetnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie będziemy mieć do czynienia z agresywnym środowiskiem chemicznym, np. w okolicach nadmorskich. Odwodnienie z PCV praktycznie nie wymaga zabiegów konserwacyjnych. Jednak oprócz pozytywów tworzywo to jako budulec rynien i rur spustowych ma swoje wady. Należy do nich duży współczynnik rozszerzalności cieplnej. Mówiąc prościej, na mrozie rynna będzie się kurczyć, w czasie upałów wydłużać. Z tego względu pomiędzy kolejnymi odcinkami rynny należy stosować specjalne złączki z elastycznych materiałów, a także unikać zbyt ścisłego montażu elementów, gdyż wówczas nie zostawiamy przestrzeni na „pracę” materiału. Systemy rynnowe z PCV dostępne na dachlux.pl doskonale sprawdzają się tam, gdzie połać dachu ma skomplikowany przebieg.

Droższe w cenie są systemy rynnowe wykonane ze stali. Są bardzo trwałe, wytrzymałe i odporne na urazy mechaniczne, dlatego też nie straszne im obciążenia śniegiem, lodem, bądź bardziej intensywnymi opadami. Trzeba jednak pamiętać, aby ich montaż był przeprowadzony bardzo solidnie. Przy ich wyborze, należy zwrócić uwagę na to by były powleczone warstwami materiałów izolujących powierzchnie stali od czynników atmosferycznych. W przeciwnym razie już po kilku sezonach pojawi się rdza. Rynny stalowe znakomicie znoszą także duże amplitudy temperatur. Ich wadą jest natomiast trudna obróbka i tendencja do powstawania wżerów korozyjnych tam, gdzie powłoka ochronna uległa ubytkowi. Ich powierzchnia ze względu na wyższy współczynnik chropowatości może również przyczyniać się do powstawania osadów i zatorów.

Rynny z miedzi lub tytanowo-cynkowe wybierzemy, jeżeli oprócz trwałości i funkcjonalności będzie nam zależało także na estetyce. Trwałość miedzianej rynny dochodzić może nawet do 300 lat. Dzieje się tak ponieważ na skutek kontaktu ze środowiskiem, miedź wytwarza się cienka warstewka patyny mająca własności izolacyjne. Należy jednak pamiętać, aby rynien miedzianych nie łączyć z innymi metalami, ponieważ łatwo wchodzi w interakcje chemiczne. Rynny miedziane charakteryzują się większą gładkością od tytanowo-cynkowych, za to tytano-cynk można bez problemu łączyć z innymi materiałami. Niestety są to systemy dosyć drogie. Bez względu jaki system wybierzemy, przedstawione powyżej rozwiązania ma w swojej ofercie dachlux.pl.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *