Skąd wzięła się ogromna popularność pustaków ceramicznych?

Domy z cegły były standardem jakości w przemyśle budowlanym od lat, jednak wraz z pojawieniem się nowych produktów ich sława zaczęła słabnąć. Aktualnie obok tradycyjnych materiałów znajdują się te bardziej nowoczesne, a wśród nich zaszczytne miejsce należy się pustakom ceramicznym. Ten unikalny surowiec zaskarbił sobie serca wielu osób i są ku temu liczne powody. Opowiedzą o nich specjaliści z lode.pl

Czy pustak ceramiczny jest właściwym wyborem dla domu?

Cóż, jest to bardzo popularny materiał budowlany, a zainteresowanie tym produktem nie bierze się znikąd. Według badań Amerykańskiego Stowarzyszenia Firm Budowlanych, aż 34% ankietowanych uznało cegłę i jej pochodne za swój najlepszy wybór podczas budowy domu, natomiast pustaki ceramiczne zajęły drugie miejsce z wynikiem 21%, kolejny był kamień 16%, sztukaterie 12% i drewno – 7%. W rzeczywistości respondenci stwierdzili, że są gotowi ponieść dodatkowe koszty tylko po to, by móc postawić ściany z cegieł lub pustaków ceramicznych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że badania te były przeprowadzone w USA, więc zapewne w polskich realiach wyniki te byłyby dużo bardziej zróżnicowane i ze sporą korzyścią dla pustaków.


Pustaki Ceramiczne

Jakie są zalety pustaków ceramicznych?

Oprócz popularności, istnieją inne pozytywne aspekty wyboru pustaków ceramicznych. Zaliczmy do nich:

Niewielką konserwację: pustak ceramiczny sam w sobie jest stosunkowo tanim materiałem budowlanym, a koszty jego konserwacji praktycznie nie istnieją, dzięki trwałości i retencji kolorystycznej. Jeśli podczas montażu odpowiednio zabezpieczymy dany surowiec, to możemy być pewni, że posłuży nam kilkadziesiąt lat. W przeciwieństwie np. do drewna, nie ulegnie zepsuciu lub zgniciu (pustaki ceramiczne charakteryzują się niską nasiąkliwością) i nie wymaga ciągłego malowania.

Ekologiczność: pustak ceramiczny jest wykonany z jednych z najbardziej dostępnych materiałów na ziemi – gliny i łupków. Nowoczesne pustaki wykorzystują z kolei tworzywa sztuczne, jednak i one nadają się do recyklingu. Pustaki ceramiczne można też stosować do robót krajobrazowych, takich jak mury ozdobne lub ścieżki spacerowe.

Odporność na warunki atmosferyczne i działanie ognia: pustaki ceramiczne są niepalne i nie wspomagają rozprzestrzeniania się ognia. Są więc odporne na wysokie temperatury, ale także na trudne warunki atmosferyczne – poradzą sobie z wichurami, silnymi deszczami czy mrozem. Warto pamiętać o tym, że ze względu na te cechy, wiele firm ubezpieczeniowych oferuje niższe stawki ubezpieczenia dla właścicieli domów z cegły lub pustaków ceramicznych.

Izolacja termiczna i akustyczna: pustaki ceramiczne dzięki swojej specyficznej budowie są w stanie lepiej utrzymać ciepło wewnątrz domu i nie dopuszczać do przenikania zimna. Na podobnej zasadzie działa to w kwestii dźwięku.

Artykuł powstał przy współpracy z lode.pl

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *