Ściernica do noży tokarskich – jaką wybrać?

W wielu sytuacjach można się przekonać, że odpowiednio naostrzony nóż to połowa sukcesu, dlatego warto wybierać dobrej jakości ściernice. W przypadku noży tokarskich ma to szczególne znaczenie – jeżeli zadba się o odpowiednią jakość tego akcesorium, w rezultacie zyskuje się możliwość niezwykle precyzyjnej obróbki za sprawą cieniutkiego ostrza.

Czym różnią się od siebie różne ściernice?

Wybierając produkt należy zwrócić uwagę na szereg parametrów. Podstawowy to materiał ścierny, z którego wykonano dany model. Najczęściej będzie to korund, elektrokorund, elektrokorund szlachetny, elektrokorund chromowy, węglik krzemu, azotek boru lub najtwardszy – diament. Nie bez znaczenia pozostaje także to, jakiego spoiwa użył producent – najpopularniejsze są spoiwa ceramiczne, gumowe, mineralne oraz bakelitowe. Najważniejsza jednak jest twardość, a profesjonalne ściernice klasyfikowane są pod względem tego parametru do jednej z aż 16 kategorii. E, F oraz G to najbardziej miękkie egzemplarze, H, I, J, K są nieco twardsze, ale nadal stosunkowo miękkie, L, M, N, O zaliczają się do grupy średniej pod względem twardości, P, Q, R, S to ściernice twarde i wreszcie najtwardsze egzemplarze – T U V W X Y Z. Przy każdym z produktów podawany jest też, rzecz jasna, jego kształt i typ.

Efektywność pracy ściernicy zależy też od jej struktury – zwartej, średniej, otwartej lub porowatej. Kolejną rzeczą, na którą nie sposób nie zwrócić uwagi podczas wybierania produktu, będzie numer ziarna. Im wyższy numer, z tym drobniejszymi ziarnami mamy do czynienia. Numery od 4 do 24 to najgrubsze makroziarna, dalej znajdują się średnie modele – od 30 do 60, a następnie te drobne, opatrzone najczęściej numerami pomiędzy 70 a 220. Kolejne będą mikroziarna od 230 wzwyż, które są bardzo drobne. Warto też zwrócić uwagę na dopuszczalną prędkość roboczą obwodową i obrotową danego egzemplarza. Profesjonalne ściernice najczęściej mają podane w specyfikacji wartości tych parametrów.

Ściernica – co zrobić, by posłużyła dłużej?

Ważną czynnością będzie obciąganie ściernicy, które pozwoli nadać jej pożądany profil oraz przywrócić pierwotne właściwości skrawne. Warto użyć w tym celu narzędzi diamentowych. W procesie tym usunięte zostaną cząstki spoiwa oraz rozłupane zostaną ziarna, które zdążyły się już stępić wskutek wcześniejszej pracy. To bardzo ważne, ponieważ podczas szlifowania zmienia się powierzchnia czynna ściernicy, a to z kolei może spowodować, że noża tokarskiego nie będzie się już dało naostrzyć tak samo dobrze, jak dotychczas. Na efektywność obciągania wpływa szereg czynników, m.in.: właściwa masa diamentu, odpowiednie ustawienie obciągacza, jego posuw wzdłużny itd. Duże znaczenie ma również temperatura – nie wolno dopuścić do tego, by diament za mocno się nagrzał, podobnie jak to jest w większości różnych prac, w których występuje intensywne tarcie.

Profesjonalne ściernice diamentowe, z nasypem diamentowym

O tym, że diament jest najtwardszym minerałem na ziemi, wie każde dziecko. Nie bez powodu jest on więc używany również w produkcji takich sprzętów, jak ściernice. Egzemplarze diamentowe doskonale przydadzą się do ostrzenia noży tokarskich wykonanych z węglika spiekanego. Można je wykorzystać do szlifierek stołowych oraz stacjonarnych. W sprzedaży dostępne są także modele z nasypem diamentowym.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Warto pamiętać o zasadzie, w myśl której do materiałów twardych sięga się po ściernice miękkie i vice versa. Dzięki temu w przypadku szlifowania twardych materiałów ziarna szybką się stępią, zostaną usunięte i pozwoli to na odsłonięcie nowych, odpowiednio ostrych ziaren. W odwrotnej sytuacji, gdy mamy do czynienia z miękkim materiałem, warto wybrać twardą ściernicę, co będzie bardziej ekonomiczne – będzie ona mogła dłużej pracować w efektywny sposób. Istotną kwestią będzie również kontrolowanie temperatury podczas procesu. Chłodzenie w trakcie ostrzenia pomaga zachować materiałom ich pierwotne właściwości. W odwrotnej sytuacji – gdy doprowadzimy do przegrzania – zmieni się ich twardość.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *