Rodzaje szlifierek

Szlifierka to urządzenie niezbędne do wykończenia powierzchni utwardzonych, które wcześniej poddane były obróbce. Szlifowanie może się odbywać na całym elemencie bądź dotyczyć jedynie jego fragmentu. Tylko odpowiednie dobranie rodzaju narzędzia do rodzaju obrabianego materiału pozwala uzyskać zadowalające efekty. W ofercie producentów znajduje się ich szeroki wybór. Jaki? Wyjaśniamy poniżej.

Szlifierki kątowe

Szlifierki kątowe to jeden z wielu rodzajów narzędzi do obróbki mechanicznej. Zwane są także kątówkami bądź gumówkami. Sprawdzają się do przecinania i szlifowania twardych materiałów, dużo rzadziej są wykorzystywane do dokładnego wygładzania powierzchni. Można je natomiast wykorzystać do polerowania. Wszystko za sprawą możliwości wymiany tarcz. Dzięki systemowi antywibracyjnemu zapewniają odpowiedni komfort pracy.

Szlifierki mimośrodowe

Szlifierki mimośrodowe są uznawane za urządzenia uniwersalne i wykorzystywane do pracy na powierzchniach płaskich, jak i zakrzywionych. Specjaliści z firmy RG Narzędzia wyjaśniają, że ich charakterystycznym elementem jest talerz szlifierski wykonujący ruchy oscylacyjno-obrotowe co pozwala wykończyć powierzchnie wklęsłe, jak i wypukłe. Można je wykorzystać do obróbki drewna, metalu, ale też zdarcia powłok malarskich. Odpowiednio dobrana tarcza pozwala wykorzystać je także do polerowania.

Szlifierki oscylacyjne

Szlifierki oscylacyjne są sprzętem wykorzystywanym przy pracach na powierzchniach płaskich i równych, ale też do wstępnego obrabiania delikatnie zaokrąglonych powierzchni. Są wyposażone w prostokątną stopę szlifującą, która pozwala dotrzeć do narożników. Ten rodzaj jest najczęściej wykorzystywany do obróbki drewna, a więc wszelkiego rodzaju blatów czy mebli. Na rynku są też dostępne modele z trójkątną stopą umożliwiające precyzyjne wykonanie prac.

Szlifierki taśmowe

Szlifierki taśmowe to urządzenia wyposażone w taśmę przesuwającą się w linii prostej, bez możliwości obracania. Są one znacznie szybsze niż ich mimośrodowe modele. Wykorzystuje się je do zgrubnego szlifowania rozległych obszarów, np. powierzchni drewnianych, zarówno surowych, jak i lakierowanych. Istnieje możliwość ich wyposażenia w ramkę zwiększającą precyzję wykonywanych prac. Warto dodać, że idealnie działają ze statywem, ale też w postaci stacjonarnego urządzenia.

Jak wybrać właściwe urządzenie?

Omówione powyżej rodzaje szlifierek nie wyczerpują listy wszystkich urządzeń oferowanych przez producentów. W sklepach dostępnych jest wiele innych specjalistycznych modeli. Wybierając właściwą, warto zwrócić uwagę na jej przeznaczenie, oczekiwania i możliwości finansowe. W przypadku braku odpowiedniej wiedzy można skorzystać z pomocy specjalistów.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *