Rekuperacja – oszczędny sposób na wentylację i oczyszczanie powietrza

Budując dom, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, a jednym z ważniejszych jest zapewnienie mieszkańcom efektywnego systemu wentylacyjnego, dostarczającego świeże powietrze. Wśród najskuteczniejszych i najbardziej energooszczędnych sposobów, wymienia się rekuperację. Na czym polega i dlaczego warto się nią zainteresować?

Powietrze wokół nas ma wpływ na nasze zdrowie i w konsekwencji na samopoczucie. Z tego powodu należy zadbać o jego jakość. Pomocna może okazać się rekuperacja, czyli system wentylacji odzyskujący ciepło i oczyszczający powietrze.

Rekuperacja – sposób na zanieczyszczone powietrze

Obecnie coraz więcej nowoczesnych budynków i domów jednorodzinnych korzysta z systemu, który poza zwykłą wentylacją, oczyszcza i filtruje powietrze, dzięki czemu zostaje pozbawione wilgoci i zanieczyszczeń. Z tego ostatniego będą zadowoleni szczególnie alergicy, dla których pyłki i inne substancje unoszące się w powietrzu mogą być niebezpieczne i powodować problemy zdrowotne. Wilgoć z kolei, niesie ze sobą ryzyko pojawienia się w domu pleśni. Rekuperacja zmniejsza też obecność dwutlenku węgla i to nawet wtedy, gdy w pomieszczeniu znajdują się ludzie. Im jest ich więcej, tym intensywniej pracuje urządzenie, by utrzymać stały skład powietrza.

Więcej energii z powietrza – mniejsze koszty

Oszczędność tego rozwiązania polega na zdolności rekuperatora do odzyskiwania ciepła z zużytego powietrza i późniejszego wykorzystywania go. Ciepło z wywiewanego powietrza zostaje przekazane temu, które jest dopiero nawiewane. Sprawia to, że urządzenie pobiera mniej energii z innych źródeł, co może zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Warto zaznaczyć, że poza odświeżaniem powietrza, rekuperator może je też trochę ogrzać lub ochłodzić. Nie może być alternatywą dla pieca i systemów grzewczych, nie umożliwia też takich samych funkcji, co klimatyzacja, ale pozwala odczuć ulgę podczas upalnych letnich dni lub nieco zwiększyć temperaturę.

Świeże powietrze przez cały czas

Rekuperacja sprawia, że skład powietrza jest niezmienny, pomimo pogody panującej na zewnątrz budynku, nawet przy otwartych oknach. Jego niewątpliwą zaletą jest też całodobowa wentylacja pokoi. By odczuwać jak najwięcej korzyści z rekuperatora, warto zdecydować się na system stworzony specjalnie dla pomieszczeń przeznaczonych do zamieszkania. Jego centrala powinna się znajdować w miejscu, skąd mieszkańcy mieliby do niej swobodny dostęp, np. w pomieszczeniu gospodarczym lub piwnicy. Korzystanie z rekuperatora rzadko wiąże się z koniecznością ingerencji użytkownika, system ten powinien być jednak co pewien czas czyszczony i serwisowany, by zapewnić maksymalną wydajność.

Im wcześniej, tym lepiej – kiedy instalować rekuperator

Decyzja o instalacji systemu rekuperacyjnego powinna zostać podjęta jeszcze podczas projektowania budynku. Można wtedy bez przeszkód znaleźć punkty dostępowe, które pozwalają na instalację kanałów łączących pomieszczenia z rekuperatorem i są odpowiedzialne za rozprowadzanie powietrza. Nie trzeba wtedy budować zbyt wielu kominów wentylacyjnych. Wystarczy tylko jeden, dla okapu kuchennego, przez który będzie usuwane zanieczyszczone tłuszczami powietrze.

Rekuperacja to praktyczne rozwiązanie dla osób, którym zależy na jakości wdychanego powietrza. Efektywność urządzenia zależy w dużym stopniu od profesjonalnego montażu, dlatego warto dokładnie sprawdzić oferty firm wdrażających to rozwiązanie i wybrać tę, która ma doświadczenie i cieszy się pozytywną opinią klientów.

Więcej informacji znajduje się na stronie http://www.brookvent.pl/wentylacja-mechaniczna/rekuperatory/

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *