Rękawice robocze i ochronne oraz ich zastosowanie

Rękawice robocze to jeden z najczęściej wykorzystywanych i jeden z istotniejszych elementów stroju podczas wykonywania różnych prac. Pełnią niezwykle istotną funkcję – ochraniają nasze dłonie, a więc bardzo ważną część naszego ciała.

W przeciwieństwie do rękawic ochronnych, rękawice robocze Lublin nie są środkiem ochrony indywidualnej. W praktyce oznacza to, że nie podlegają one szczegółowym normom i przepisom BHP, a ich główną funkcją jest ochrona dłoni przed zabrudzeniem.

Tego typu rękawice można z powodzeniem wykorzystywać w różnego rodzaju pracach domowych, pracach w ogrodzie oraz wszędzie tam gdzie dłonie narażone są na zabrudzenie. Rękawice robocze mogą też być wykorzystywane w innych pracach pod warunkiem, że nie niosą one ze sobą żadnych zagrożeń dla zdrowia.

Rękawice ochronne również pełnią funkcje ochronne, tyle, że w ich przypadku wymagania w tym zakresie są dużo większe. Pod pojęciem rękawice ochronne kryje się szereg różnego rodzaju rękawic, wykonanych z rozmaitych materiałów, o różnym przeznaczeniu. Specjalistyczne rękawice ochronne wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie dłonie oraz ramiona i przedramiona narażone są na szkodliwe działanie.

Tego typu rękawice stosuje się w sytuacji zagrożeń biologicznych lub chemicznych, gdy dłonie narażone są na działanie wysokich lub niskich temperatur, tam gdzie pracownik ma kontakt z ogniem bądź prądem.

W grupie rękawic ochronnych wyróżnić można rękawice termoodporne i ocieplane, rękawice wzmacniane, skórzane, powlekane, dziane, nakrapiane, gumowe, elektroizolacyjne, antyprzecięciowe oraz diagnostyczne.

Ze względu na szerokie zastosowanie i ważne funkcje ochronne rękawice te muszą spełniać wymogi europejskiej normy EN 420. Nakłada ona na producentów rękawic obowiązek dołączania do każdej pary rękawic szczegółowej instrukcji użytkowania, przechowywania, czyszczenia oraz utylizacji.

Dyrektywa 89/686/EWG wprowadza z kolei podział rękawic ochronnych na trzy kategorie, według ryzyka związanego z ich zastosowaniem. I tak kategoria I – to ryzyko minimalne, kategoria II – ryzyko średnie i kategoria III – ryzyko wysokie.

Obowiązek zapewnienia rękawic ochronnych spoczywa na pracodawcy.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *