Panele czy parkiet – co na podłogę?

Kiedy budujemy dom od podstaw, bądź też decydujemy się na generalny remont mieszkania musimy liczyć się z wieloma pytaniami. To co nas z pewnością nie ominie to wybór odpowiedniej podłogi. Co zatem będzie lepsze – parkiet czy panele? Wybór nie należy do najprostszych, ponieważ zarówno pierwsza jak i druga opcja niesie za sobą wady i zalety.

Panele – niska cena i łatwy montaż

Zacznijmy zatem od paneli. Te są wybierane najczęściej. Z pewnością duże znaczenie ma to, że sami możemy podjąć się ich montażu. Dlatego też jeśli naprawdę zależy nam na dużych oszczędnościach to panele będą odpowiednim wyborem. Nie musimy zatem wydawać pieniędzy na zatrudnienie fachowca, który nam je zamontuje. Biorąc się za to sami musimy wiedzieć, że będziemy potrzebować kilka ważnych sprzętów – mowa tu o wyrzynarce i metrówce. Jeśli już je posiadajmy możemy zacząć montować panele w pokoju.

Co do samych paneli to wyróżniamy dwa rodzaje: drewniane i laminowane. Pierwszą znaczącą różnicą pomiędzy tymi rodzajami paneli jest fakt, że pierwsze możemy zamontować na klej, a drugie – nie. Niekiedy ma to znaczenie, ponieważ montowanie na klej może ustrzec nas przed dziwnym hałasem podczas stąpania po panelach. Stąd też sam dźwięk zaliczamy to minusów paneli. Mają jednak wiele plusów – to chociażby tani montaż i sam zakup paneli. Patrząc w przyszłość zauważymy, że są one także łatwe do czyszczenia.

Parkiet – wysoka jakość i trwałość

Nieco inaczej wygląda to już w przypadku parkietu. Jest on o wiele droższy niżeli panele – różnica cenowa za m2 wynosi nawet 100 złotych. Jednak parkiet wystarczy nam na dłużej. Te ceny wynikają głównie z rodzaju drewna, do wyboru mamy wiele wzorów. Tak jak w przypadku paneli i parkiet dzieli się na dwa rodzaje: gotowy i surowy. Pierwsza opcja nie wymaga od nas dodatkowych czynności (np.: cyklinowanie, lakierowanie), druga już tak. Mimo to jeśli zależy nam na dobrej jakościowo podłodze to parkiet z pewnością odpowie na nasze wymagania.

Wymaga on jednak od nas większego wkładu finansowego i czasowego. Tutaj utrzymanie nie jest tak tanie jak w przypadku paneli. Ale za to wytrzyma o wiele dłużej. Ostateczny wybór pozostawia się mimo wszystko klientowi, który oprócz tych informacji patrzy także na aspekty wizualne.

Jedna Odpowiedź

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *