Nowoczesna elewacja

Budując dom często skupiamy się przede wszystkim na jego wnętrzu. Niezmiernie ważna jest jednak także elewacja. Najczęściej myślimy o jej funkcji dekoracyjnej, ale od niej zależy też energooszczędność budynku. Wykończenie domu z zewnątrz wpływa także na estetykę całego otoczenia. Obecnie do wyboru mamy wiele materiałów, którymi możemy przykryć mury domu i nadać mu niepowtarzalny charakter.

Bardzo często do elewacji budynków wykorzystywane są płyty elewacyjne. Za ich pomocą buduje się tzw. podwieszane wentylowane elewacje. Ta technika zyskuje coraz więcej sympatyków ze względu na znakomite właściwości energetyczne. Płyty te są dodatkowo wodoodporne oraz wytrzymałe na działanie ognia. Można na nich stosować różnego rodzaju wykończenia.

Tynki

To nadal najpopularniejsze i najbardziej znane wykończenie. Dostępnych jest wiele rodzajów tynków o różnych fakturach i kolorach. Poza tradycyjnymi tynkami cementowymi i cementowo-wapiennymi, możemy też zdecydować się na tynki cienkowarstwowe. Te ostatnie nakładane  kilkumilimetrową warstwą są na płyty styropianowe lub wełnę mineralną.  Różne rodzaje tynków mają odmienne właściwości, więc warto sprawdzić parametry różnych produktów.

Klinkier

Cegła klinkierowa najczęściej jest stosowana na wybranych częściach elewacji.  W połączeniu z dobrze dobranym tynkiem może dać ciekawy efekt wizualny. Zaletą cegły klinkierowej jest trwałość i łatwość czyszczenia. Na rynku dostępne są różne wielkości, faktury i kolory cegieł.

Kamień

Obecnie ze względów ekonomicznych i praktycznych najczęściej wybierane są niewielkie płytki imitujące kamień. Można ich używać do wykończenia całości elewacji, jednak najbardziej popularne jest ozdabianie nimi wybranych fragmentów np. obramowania okien i drzwi.

Deski

Drewno w budownictwie ostatnio wraca do łask. Na elewacji można zamontować odpowiednio przygotowaną drewnianą boazerię albo wybrać materiał imitujący drewno. Trzeba pamiętać, że drewniana elewacja wymaga systematycznej profesjonalnej pielęgnacji, aby utrzymać ją przez lata w dobrej kondycji.

Wybierając materiały elewacyjne warto pomyśleć przede wszystkim o wytrzymałości. Innymi parametrami, które warto wziąć pod uwagę to trwałość koloru, podatność na zabrudzenia oraz możliwość odnawiania.

Zobacz też: Architektura ze szkłem w roli głównej

Jedna Odpowiedź

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *