Na co zwrócić uwagę podczas wymiany okien?

Wymiany okien dokonuje się przede wszystkim wtedy, gdy okna są stare, przestają być funkcjonalne, przepuszczają zimne powietrze, a nawet świszczą. Zakup nowych okien to inwestycja na lata, dlatego warto poznać podstawowe czynniki izolacji cieplnej, akustycznej oraz współczynnika infiltracji. Niezbędny jest także profesjonalny montaż, który nie dopuści do strat ciepła.

Parametry izolacyjne

Wymiany okien często dokonuje się ze względu na niską termoizolację. Dlatego warto dowiedzieć się, jaki współczynnik przenikania posiada wybrane okno. Oznacza się go literą U w jednostkach W/m2K. Im niższy współczynnik tym mniejsze będą straty ciepła. Najważniejsza jest jednak wartość Uw dla całego okna. W budynkach wielorodzinnych nie powinna ona przekraczać 1,8. Z kolei w domach energooszczędnych wartość może wynosić poniżej 1,2. Izolację akustyczną oznacza się symbolem RW. W miejscach o szczególnym natężeniu hałasu sprawdzą się okna o parametrach 35-45 dB. W cichych okolicach ten współczynnik może być niższy. Wymianę powietrza mierzy się współczynnikiem infiltracji. Najlepszy mikroklimat będzie miała wartość od 0,5 do 1.

Zaplanowanie rozmieszczenia okien

Przy wymianie okien na nowe można pozostać przy dotychczasowym podziale ramowym lub zaplanować nowy, który będzie bardziej funkcjonalny. Jest to najlepszy moment, by usunąć wszelkie niedogodności, które dotychczas pojawiały się w codziennym użytkowaniu. Jeśli na przykład jedno duże przeszklenie w małym pomieszczeniu nie dawało się swobodnie otworzyć, można je zamienić na dwa mniejsze. Ekspert z PHUT Jachimczak Bartosz w Czeladzi dodaje: „Należy jednak pamiętać o tym, że współczesne ramy przeważnie są szersze od tych, które były produkowane kilkanaście lat temu. W efekcie wpływa to na zmniejszenie wielkości samego przeszklenia”.

Funkcjonalność oraz montaż

Jeśli już zaplanowaliśmy rozmieszczenie okien, trzeba zdecydować się, w ilu z nich będzie możliwość otwierania na oścież, a w ilu funkcja uchylna. W tym celu trzeba zastanowić się nad częstością wietrzenia, łatwością mycia szyb oraz innymi czynnikami, które mogą wymagać wybranego sposobu otwierania. Każda taka opcja jest dodatkowym kosztem, dlatego robienie wszystkich okien rozwierno-uchylnych może nie być potrzebne. Równie istotny jest montaż okien. Przy złej instalacji nawet najlepsze technologie wiele nie zmienią. Ze względu na to, że współczesne okna to duże i ciężkie powierzchnie, zdecydowanie lepiej jest nie montować ich samemu. Można także dopytać o systemy uszczelniające, które będą odpowiednio izolowały przez wiele lat.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *