Montaż okna krok po kroku

Okna to z wielu powodów jeden z najistotniejszych elementów konstrukcyjnych każdego domu – zapewnia światło dzienne, dopływ świeżego powietrza, wpływa na bilans energetycznych budynku oraz w dużej mierze decyduje o jego estetyce. Jednak sam wybór odpowiednich okien to nie wszystko – należy pamiętać jeszcze o ich prawidłowych montażu w ścianie. Jak wygląda ten proces?

Montaż okien – samemu czy ze specjalistą?

Montaż okien nie jest procedurą szczególnie skomplikowaną, stąd też wiele osób decyduje się na montaż samodzielny. Czy jest to jednak dobre rozwiązanie? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że montaż wymaga bardzo wysokiej dokładności – wszelkie niedociągnięcia w ten materii spowodują, że nawet wysokiej jakości okna nie będą spełniać dobrze swojej funkcji. Bardzo często zdarza się, że po amatorskim montażu okna charakteryzują się znacznie wyższą przepuszczalnością ciepła, niż powinny.

- „Inną kwestią jest, że samodzielny montaż okien może okazać się po prostu nieopłacalny – mówi przedstawiciel firmy WiktorczykKupując okna wraz z montażem zapłacimy kwotę zawierającą tylko 8% VAT. W przypadku kupna samych okien, bez montażu, podatek wynosi standardowe 23%”.

Jak zamontować okna?

Pierwszym krokiem w montażu okna jest dokładnie ustalenie jego wymiarów. Należy pamiętać, że wysokość i szerokość ramy okiennej powinny być mniejsze niż wymiary ościeża, czyli wnętrza otworu okiennego – odstępy między krawędziami ramy a ościeżem nazywamy luzem montażowym, który umożliwia prawidłowe ustawienie okna. Po ustaleniu wszystkich parametrów możemy przystąpić do montażu. Po kolei:

  • Przygotowujemy ścianę – przede wszystkim oczyszczamy ją z kurzu, luźnych fragmentów i innych obiektów. Następnie uzupełniamy ubytki, jeśli są obecne.
  • Przygotowujemy okna – na tym etapie demontujemy skrzydło okna od ramy, a w ościeży montujemy kotwy, dyble i inne elementy mocujące okno do ściany. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów, które powinny wynosić nie więcej niż 70 cm. Na tym etapie montujemy również taśmy paroprzepuszczalne i paroszczelne.
  • Montaż ościeżnicy – ramę okienną umieszczamy na wcześniej zamontowanych elementach w takich sposób, by zachować prawidłową pozycję okna w pionie i poziomie oraz odpowiednie odstępy dylatacyjne. U dołu odstęp między krawędzią ramy a ościeżem powinien być większy, niż u góry. Zamontowaną w ten sposób ościeżnicę należy ustabilizować przy pomocy klinów rozporowych, a następnie ponownie sprawdzić piony, poziomy oraz przekątne.
  • Aplikacja pianki montażowej – po ustaleniu pozycji okna należy wypełnić odstępy dylatacyjne. W tym celu używamy specjalnej pianki aplikowanej za pomocą pistoletu. Przez aplikacją mur należy zwilżyć ponieważ pianka twardnieje pod wpływem wilgoci. Piankę aplikujemy od góry do dołu, a jej nadmiar po stwardnieniu obcinamy. Kiedy pianka zastygnie zaklejamy ją taśmą paroszczelną, którą wcześniej przykleiliśmy do okna
  • Montaż skrzydeł – skoro już rama została zainstalowana w ścianie, nie pozostaje nic innego jak zamontowanie w niej z powrotem skrzydła. Pamiętajmy o ich odpowiednim wyregulowaniu.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *