Monitoring domu – podstawy

Jest wiele sposobów by zapewnić bezpieczeństwo w domu czy firmie. Jedną z najprostszych metod jest zainstalowanie monitoringu wizyjnego. System kamer połączony z rejestratorem nie tylko pozwala nagrać sprawców, ale również sama jego obecność może działa odstraszająco na przestępców. Obecnie można wybierać spośród systemów i firm zajmujących się produkcją urządzeń do monitoringu. W celu usystematyzowania gąszczu informacji, technologii i parametrów, stworzyliśmy dla was ten poradnik.

Zanim zaczniesz czytać specyfikacje

Temat monitoringu, kamer, rejestratorów czy samej konstrukcji sieci jest niezwykle rozbudowany. By się nie zniechęcić, ale także nie podjąć pochopnej decyzji, jeszcze przed zakupem warto zastanowić się nad swoimi potrzebami i warunkami, w jakich przyjdzie pracować kamerom.

Wybierając kamerę do monitoringu nie zapomnij, żeby wziąć pod uwagę rodzaj oświetlenia używanego w miejscu, w którym będzie działać monitoring. W przypadku słabo oświetlonych miejsc lepiej wybrać kamerę z funkcją nagrywania monochromatycznego. Jest ona czulsza na światło w nocy, co sprawia, że obraz w nocy jest ostrzejszy. Warto też sprawdzić czy kamera jest wyposażona w reflektor podczerwieni, który zwiększa widoczność w całkowitych ciemnościach.

Zobacz obraz wyraźniej

Obraz obrazowi nie jest równy. Na rynku są już dostępne kamery, które oferują nagrywanie obrazu w Full HD, ale pamiętaj, że taki obraz zajmuje dużo miejsca na dysku. Obecnie na rynku dominują dwie technologie nagrywania – system analogowy i IP. Różni je sposób przekazywania sygnału od kamery do odbiornika. Więcej na temat charakterystyki oraz wad i zalet tych technologii przeczytasz w kolejnych paragrafach.

W środku czy na zewnątrz

Monitoring umożliwia obserwację dowolnego obszaru. Wszystko zależy tylko od doboru odpowiedniego sprzętu. W przypadku pracy na zewnątrz trzeba sprawdzić czy kamery będą osłonięte przed śniegiem i deszczem. Jeśli nie, dobrze wybrać wodoodporne modele.

Z kablami czy bez

Obecny rozwój technologii sprawił, że możemy wybrać w jaki sposób sygnał z kamery będzie docierał do rejestratora – za pomocą kabli lub też bezprzewodowo. Atutem kamer, które łączą się z rejestratorem za pomocą przewodów jest ich cena. Są dużo tańsze od tych z modułem bezprzewodowym. Wadą natomiast jest to, że trzeba dodatkowo zaplanować całą instalację. Jeśli już wie się jakie są wady przewodowego systemu monitoringowego, można domyślić się zalet bezprzewodowego. Podczas podejmowania decyzji o wyborze monitoringu zastanów się nad tym czy zamierzasz go potem rozbudowywać. System przewodowy jest ekonomiczny, jeśli od początku wiesz ile potrzebujesz kamer i gdzie je będziesz umieszczał. Podczas rozbudowy elastyczniejszy jest za to bezprzewodowy system monitoringu. Wystarczy podłączyć je do lokalnej sieci bezprzewodowej by mieć dostęp do obrazu z kamery. Ułatwia i upraszcza to rozbudowę systemu.

Budżet

Przed wybraniem się na zakupy warto dokładnie wiedzieć, jaką kwotę mamy do wydania. Pamiętaj, że planując budżet na monitoring, należy w nim uwzględnić koszt rejestratora, który będzie przetwarzał i nagrywał obraz, monitora do wyświetlania oraz okablowania (jeżeli będzie tego wymagał system).

System analogowy a IP

Obecnie w na rynku telewizji przemysłowej CCTV (ang. Closed Circuit TeleVision) istnieją dwa systemy rejestrowania obrazu – analogowy oraz IP. Różnią się od siebie przede wszystkim sposobem zapisywania obrazu i przenoszenia go do rejestratora.

System analogowy działa podobnie jak telewizja naziemna. Od kamery wiedzie kabel, którym przesyłany jest sygnał do rejestratora, a po przetworzeniu w nim – wyświetlany na ekranie monitora lub telewizora. Zasady jego funkcjonowania są proste. Obraz, kamery działającej w tym systemie charakteryzuje się niską rozdzielczością, około 0,4 megapiksela (dla porównania aparat w przeciętnym smartfonie ma 5-6 krotnie wyższą rozdzielczość). Za sprawą niskiej rozdzielczości wiele szczegółów ginie na nagraniach. Dawniej obraz z tego systemu był nagrywany na kasety VHS, a obecnie jest zapisywany na dysk HDD umieszczony w rejestratorze.

Ten system, mimo swoich wad, jest wciąż popularny. Jego głównym atutem jest cena. Koszt niezbędnych elementów do działania tego systemu jest kilkukrotnie tańszy niż drugiego z omawianych systemów. W analogowym -CCTV wciąż działa wiele monitoringów, ale nie są to nowe instalacje tylko już istniejące.
Drugi system to monitoring w systemie IP. Skrót IP (ang. Internet Protocol) to nic innego, jak unowocześnienie sposobu przesyłania danych – z analogowej do cyfrowej. Umożliwiło to zwiększenie rozdzielczości kamer (niektóre obecne mają Full HD) oraz uwolnienie się od kabli – irytujących i podnoszących koszt całej inwestycji. Kamery z modułem Wi-Fi, umożliwiają bezprzewodowe łączenie poprzez router z rejestratorem. Pozwala to na elastyczny i szybki rozwój sieci, jeżeli jej rozbudowa będzie potrzebna.

Wybór odpowiedniego systemu monitorującego nie jest prosty, dlatego najlepiej skonsultować się ze specjalistą na przykład poprzez http://www.eltrox.pl/monitoring.html.

Na zakończenie.

Dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu czytać całego artykułu najważniejsze punkty artykułu:

1. Przed wyborem systemu monitoringu określ swoje potrzeby:
a. Jaki obszar będziesz obserwował?
b. W jakich warunkach będą działać kamery? Na zewnątrz czy wewnątrz pomieszczenia? Czy miejsce jest dobrze oświetlone?
c. Jak wyraźny obraz potrzebuję? Czy chcę by tylko było widać na nim ruch, czy też potrzebuję ostrego obrazu by dostrzec szczegóły na nagraniu?
d. Czy system będzie zamknięty, czy przewidujesz jego rozbudowę?
e. Ile chcesz przeznaczyć pieniędzy na cały system?

2. Zalety i wady systemu analogowego:

Zalety:
a. Jest tani
b. Duży wybór kamer i rejestratorów
c. Dostęp do obrazu z systemu za pomocą komórki, tabletu czy laptopa, a nie tylko na ekranie bezpośrednio podłączonym do rejestratora.

Wady:
a. Niska jakoś
b. obrazu
c. Mało elastyczny do rozbudowy
d. Wymaga poprowadzenia przewodów

3. Zalety i wady systemu IP:

Zalety:
a. Wysokiej jakości obraz
b. Nowoczesne wielofunkcyjne kamery
c. Elastyczny w rozwoju – łatwa rozbudowa sieci w oparciu o moduły bezprzewodowe
d. W tym wypadku także możliwy jest dostęp do obrazu z systemu za pomocą komórki, tabletu czy laptopa.

Wady:
a. Droższy niż system analogowy

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *