Mocowania rurociągów – zawiesia sprężynowe i stałe

Zawiesia to urządzenia, które są standardowym wyposażeniem większości maszyn dźwigowych, żurawi budowlanych, ciągników bądź suwnicy. Służą one do zawieszania, obwiązywania lub podtrzymywania podnoszonego ładunku. Zazwyczaj części te nie należą do zintegrowanych elementów dźwignicy, a są jedynie zawieszane na haku zblocza.

W budowie zawiesi wykorzystuje się szerokie spektrum różnego rodzaju materiałów i komponentów. Do najbardziej rozpowszechnionych rodzajów tego urządzenia należą zawiesia cięgnowe. Składają się one z ogniw zbiorczych, do których przymocowywane są cięgna, a na ich końcach stosowane są haki. Nowoczesne typy zawiesi posiadają również elementy służące do regulacji ich długości.

- Zawiesia, w zależności od rodzaju zastosowania można podzielić na wiele typów. Do podstawowych, wykorzystywanych najczęściej w budownictwie przemysłowym i realizacji instalacji technicznych, przemyśle chemicznym lub budowie elektrowni są zawiesia sprężynowe oraz stałe – mówią specjaliści z witzenmann.com.pl. Tego rodzaju zawiesia znajdą swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie przewody muszą być zamocowane w sposób elastyczny. Specyfika ich działania polega na przyjmowaniu własnego ciężaru z części roboczej bądź bez niej. Dzięki temu są w stanie zapewnić zdefiniowaną ruchomość przewodów. W parze z zawiesiami sprężynowymi idą również wspomagające ich prace podpory sprężynowe klasyczne lub przegubowe oraz obejmy mocujące. Jeśli chodzi o zawiesia stałe, to ich kluczowym elementem są odpowiednio dopasowane podpory. Warto podkreślić, że większość części składających się na oba zawiesia, może zostać poddane bezproblemowej wymianie. Sprawia to, że nawet jeśli jakiś element ulegnie uszkodzeniu, nie ma konieczności wymiany całego urządzenia. Dodatkowo istnieje możliwość utworzenia, w zależności od wyboru zawiesia, dopasowanego łańcucha nośnego, który może sięgać aż do zamknięcia rurociągu.

Fachowcy z witzenmann.com.pl zwracają uwagę, że urządzenia te mogą przyjmować na siebie olbrzymie obciążenia, które sięgają nawet 500 kN. W przypadku drug znamionowych w zawiesiach sprężystych wynoszą one do 200mm, a w stałych 500mm. Oba urządzenia charakteryzują się także wstępnie poluzowanymi sprężynami, a ich późniejsza regulacja jest prosta i uzależniona od potrzeb użytkownika. Ponadto nie wymagają one żadnych zabiegów konserwujących.

W przypadku zakupu jakiegokolwiek zawiesia warto zwrócić uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa i jakości. Sprzęt, którego sprawności możemy być pewni powinien posiadać dokument  TÜV oraz VGB, które świadczyć będą o wysokiej jakości tych urządzeń. Zawiesia sprężynowe i stałe zwykle pracują przy maszynach, które osiągają bardzo wysokie temperatury, wysokiej klasy urządzenia powinny więc wytrzymywać pracę w temp. 650°C.

Chociaż powszechnie zawiesie nie jest uznawane za kluczowy sprzęt przy pracach przemysłowych, to jednak bez nich praca jest znacznie trudniejsza. Odpowiednio dopasowany sprzęt tego typu nie tylko przyniesie ułatwienie w ciężkich pracach, ale będzie również inwestycją która w bardzo szybkim czasie zacznie się zwracać.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *