Metody na ocieplanie domu szkieletowego

Drewniane domy szkieletowe rosną na popularności w Polsce, jednak wielu, komu się marzy ponadczasowy, drewniany domek ma wątpliwości czy wytrzyma cały rok – nawet w trudnych, jesienno-zimowych warunkach. Czy mieszkając w takim domu mamy pewność, że będzie nam przez ten czas ciepło?

Odpowiedź brzmi TAK, oczywiście! Przecież Kanada czy kraje skandynawskie słyną z takiego budownictwa, a ostrymi zimami równymi naszym mogą się także pochwalić. Jak więc zadbać o to, aby drewniany dom był ciepły i przytulny?

Dom szkieletowy – chłodniej latem, cieplej zimą

Jednym z najbardziej popularnych zalet drewnianych domów szkieletowych jest fakt ich niskiej bezwładności cieplnej i niskiej pojemności cieplnej. Pojemność cieplna oznacza ilość cieplną do zmiany temperatury.

Bezwładność z kolei to „zakodowanie” przez materiał budowlany (drewno) parametrów ciepła, które występują przez określony czas. Dzięki temu drewniany dom szybciej się schładza, co jest bardzo przydatne latem, ale i szybciej nagrzewa, co ma ogromne znaczenie jesienią i zimą. Ponadto drewno samo w sobie posiada właściwości termoizolacyjne, więc im jest chłodniej, tym tworzy lepszą izolację wewnątrz.

Ocieplanie domu szkieletowego

Aby w naszym drewnianym domu było komfortowo ciepło, należy porządnie zaizolować ściany oraz złączenia między belkami konstrukcyjnymi. W ścianach w domu szkieletowym montowane jest poszycie zewnętrzne, które wykonuje się z płyt drewnopochodnych. Trzeba je jeszcze dodatkowo zabezpieczyć folią wiatroizolacyjną i paroprzepuszczalną, która jednocześnie chroni przed wiatrem oraz wilgocią.

Wewnątrz domu również wykładamy ściany izolacją termiczną zabezpieczoną folią paroizolacyjną.
Kolejnym materiałem izolacyjnym są płyty z wełny mineralnej. Montuje się je wewnątrz i zewnątrz budynku na ścianach. Po wszystkim należy ułożyć płyty gipsowo-kartonowe po wewnętrznej stronie domu.

Co ze styropianem?

Styropian może i dobrze izoluje, ale w porównaniu z wełną mineralną ma słabą paroprzepuszczalność. Skutkuje to niszczeniem się drewnianej konstrukcji pod wpływem wilgoci – zaczyna ona gnić i pleśnieć. Wełna mineralna natomiast ma dobrą przepuszczalność powietrza, dlatego jest dużo bardziej rekomendowana. W dodatku jest niepalna, ognio- i wodoodporna i sprężysta.

Wełna szklana i skalna – która lepsza?

Wełna mineralna składa się z dwóch typów: szklanej i skalnej. Szklana produkowana jest z piasku kwarcowego oraz stłuczki szklanej. Skalna natomiast z bazaltu, gabro, kruszywa wapiennego, dolomitu, a nawet z brykietów mineralnych. Każda z nich ma swoje wady i zalety, ale w przypadku izolacji domu szkieletowego to wełna szklana zdecydowanie przewyższa skalną. Wynika to z układu włókien i współczynnika przenikania ciepła.

Aby dom szkieletowy był prawidłowo zaizolowany, trzeba właściwie dobrać materiały izolacyjne, stworzyć projekt i – co najważniejsze – dobrze go wykonać. Ogromnie pomocne w tym przypadku są zewnętrzne firmy, które specjalizują się w ocieplaniu domów szkieletowych za pomocą profesjonalnych narzędzi. Jednym z nich są Domy Deminiak – zachęcamy do odwiedzenia ich strony w celu zapoznania się z ich ofertą na ocieplanie domów szkieletowych.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *