Ładowarki teleskopowe – gdzie sprawdzą się najlepiej i kto ich używa

Ładowarka teleskopowa to jedno z tych urządzeń, które nie ma swojej specjalizacji, a jednocześnie jest niezbędnym wyposażeniem wielu zawodów – nie tylko budowlanych. Ilość jej zastosowań jest naprawdę szeroka, a w każdym z nich doskonale się sprawdza. W tym artykule poznasz jej możliwości i dowiesz się, gdzie można zastosować ładowarkę teleskopową.

Ile potrzeb, tyle rozwiązań

Z jednej strony można powiedzieć ogólnie, że ładowarka teleskopowa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie trzeba coś przenosić, podnosić i umieszczać na jakiejś wysokości. Z tego też powodu jest to podstawowe wyposażenie straży pożarnej, w której jest wykorzystywana chociażby do przenoszenia gałęzi, przeszkód, czy np. odkrywania pogorzelisk. Inną grupą, która powszechnie używa ładowarek, są rolnicy. Oczywiście pierwsze co przychodzi na myśl, to przenoszenie siana lub innych płodów rolnych formowanych w kostki (lub umieszczanych w beczkach czy kontenerach), a następnie układanych w piramidy lub kupy. No i oczywiście trzecia najbardziej liczna grupa – budowlańcy. Tutaj zastosowań ładowarek jest tak wiele, że aż trudno się pokusić o wymienienie ich wszystkich: przenoszenie rur, prefabrykatów, palet, ciężkich urządzeń i maszyn, podnoszenia kosza z pracownikami, podnoszenie i wyciąganie przedmiotów za pomocą liny (podobnie jak wyciągarka w jeepie). A to nadal tylko część możliwości.

Charakterystyka ładowarek

Tylko część, ponieważ ładowarki mają możliwości wymiany końcówki wysięgnika, dzięki czemu można je dostosować do naszych wymagań i rodzaju wykonywanej pracy. Zamiast standardowych wideł można równie dobrze umieści tam szuflę do odśnieżania lub odgarniania piasku, platformę roboczą dla ludzi czy szczypce do chwytania kontenerów i innych dużych przedmiotów. Inną cechą charakterystyczną ładowarek teleskopowych, która decyduje o ich wszechstronnym zastosowaniu, są możliwości manewrowe. Ładowarki są wyposażone w napęd na cztery koła, co w połączeniu z dwiema osiami skrętnymi pozwala na niewiarygodną wręcz zwrotność – również na małym, ograniczonym lub trudnym terenie. Oczywiście istnieje wiele modeli, o różnym udźwigu, wielkości i zasięgu teleskopów – nawet do 30 m. Wypożyczaniem i sprzedażą ładowarek zajmują się między innymi przedsiębiorstwa budowlane, takie jak np. firma Ramirent.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *