Kryteria wyboru rur kominowych

Rura kominowa

Rury kominowe to elementy, bez których nie może się obyć żaden współczesny komin. Ze względu na specyfikę działania nowoczesnych kotłów oraz powstające przy ich pracy zagrożenia dla murowanej konstrukcji komina, rury kominowe są koniecznym uzupełnieniem systemu odprowadzania spalin. Ważne jednak by były dobrane pod względem wszystkich najważniejszych parametrów do charakterystyki zamontowanego w budynku urządzenia grzewczego i konstrukcji komina.

Jaka jest rola rur kominowych?

Sposób funkcjonowania współcześnie budowanych kominów jest nieco inny niż kiedyś. Mimo tego, że nie zmieniła się ich podstawowa rola, czyli wyprowadzanie na zewnątrz spalin powstających we wszelkiego typu kotłach, piecach lub kominkach, to działają one w całkiem odmiennych warunkach. Ze względu na stosowanie przez wytwórców takich urządzeń nowych technologii i systemów pozyskiwania ciepła, dzisiejsze kominy muszą być dodatkowo wyposażone we wkłady kominowe, czyli system rur ze stali lub ceramiki, które chronią wnętrze komina murowanego lub są elementem komina systemowego – wyjaśnia przedstawiciel firmy Tanie Kominy, która sprzedaje nowoczesne systemy kominowe.

Stosowane w kominach rury są zabezpieczeniem przed substancjami znajdującymi się w powstających spalinach. Ze względu na swoją konstrukcję współczesne kotły, piece i kominki wykorzystywane do ogrzewania są zaprojektowane tak, by odzyskiwać maksymalną ilość energii zmagazynowanej w powstających spalinach. Powoduje to ich znaczne ochłodzenie, a w efekcie prowadzi do wystąpienia zjawiska kondensacji, kiedy to na wewnętrznych ściankach komina osadza się woda i rozpuszczone w niej agresywne kwasy, np. azotowy lub siarkowy. Tego rodzaju związki mogą uszkodzić komin murowany, o ile nie jest chroniony przez odpowiednią rurę kominową.

Co jest ważne przy doborze rur kominowych?

Rury kominowe muszą chronić wnętrze komina przed działaniem kondensatu. Powstaje on zwłaszcza w przypadku stosowania kotłów i ogrzewaczy wody korzystających z gazu lub oleju opałowego. W takim przypadku użyte elementy wkładu muszą być wykonane ze stali kwasoodpornej lub ceramiki. Kondensat może się również pojawiać w sytuacji, gdy w budynku jest używany kocioł lub piec węglowy albo opalany drewnem w dowolnej postaci. Także wówczas niezbędne będą rury kominowe odporne na działanie kwasów, jednak ze względu na zazwyczaj wyższą temperaturę spalin niż przy spalaniu oleju lub gazu powinny również cechować się żaroodpornością.

Przy wyborze rur kominowych ważna jest naturalnie również średnica przewodu. Zastosowany wkład powinien mieć wymiary określone przez producenta urządzenia grzewczego, które będzie do niego podłączone. W przypadku, gdy komin ma przekrój prostokątny, którego szerokość jest zbyt mała dla okrągłego wkładu o potrzebnej średnicy, można zastosować wkład owalny.

Dobierając odpowiednie rury kominowe, trzeba też uwzględniać stan przewodu kominowego i jego geometrię. W kominach, które częściowo biegną pod skosem lub ich wnętrze ma bardzo nieregularną budowę ze względu na przesunięcie się cegieł, można zastosować rury elastyczne. Dzięki swej budowie dają się one łatwo dopasować do kominów o nietypowej budowie i przekroju.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *