Kompresor: do czego możemy go używać?

Czym jest kompresor i do czego służy? To jeden z trzech wyróżnianych rodzajów sprężarki, urządzenia, które służy do uzyskiwania wysokich ciśnień sprężonego gazu. Obok kompresora wymienia się także wentylatory i dmuchawy. Do czego jednak możemy wykorzystać kompresor w warunkach domowych?

Rodzaje kompresorów

Zasadniczo kompresory można podzielić na dwie grupy – wyporowe i przepływowe. Czym się różnią od siebie te modele? Kompresory wyporowe uzyskują wysokie ciśnienie sprężonego gazu poprzez jego zasysanie i tłoczenie, które odbywa się przy pomocy specjalnego elementu znajdującego się w części napędzanej. Kompresory wyporowe można zresztą podzielić jeszcze na sprężarki tłokowe, śrubowe czy membranowe. Z kolei kompresory przepływowe bazują – jak sama nazwa wskazuje – na przepływie strumienia powietrza. Najważniejszym elementem tego układu jest wirnik, który obraca się z bardzo dużą prędkością i wytwarza podciśnienie. Jeśli chodzi o kompresory przepływowe, wyróżnia się modele promieniowe, diagonalne czy osiowe.

Do czego służą kompresory?

Kompresory mają wiele zastosowań w codziennym życiu. Spotykamy się z nimi chociażby na stacji benzynowej lub w warsztacie samochodowym – to właśnie za pomocą kompresora możemy napompować koła w aucie. Zazwyczaj cały proces polega na tym, że po podjechaniu jak najbliżej urządzenia chwytamy za węża, który jest do niego przymocowany, a następnie kierujemy go do koła. Warto zresztą pamiętać, że jesteśmy w stanie zakupić taki kompresor i korzystać z niego na przykład w garażu. Czy kompresor może nam się przydać także podczas innych codziennych czynności? Okazuje się, że jak najbardziej. Mały, podręczny kompresor bezolejowy możemy wykorzystać na wiele sposobów; na przykład przeczyścimy dzięki niemu kosiarkę czy napompujemy niemal dowolny przedmiot – dmuchaną piłkę, basen czy ponton. Osoby, które w znacznym stopniu chcą zmechanizować swoją pracę, mogą wykorzystać kompresor także do malowania mebli, ścian (chociaż jest to rozwiązanie polecane tylko dla osób, które mają w tym pewną wprawę) czy ogrodzenia. Malowanie ciśnieniowe ma zresztą wiele zalet – po pierwsze, zużywamy w ten sposób znacznie mniej farby niż przy malowaniu tradycyjnym, a po drugie mamy pewność, że na ścianach nie powstaną smugi lub nie przykleją się do nich kawałki włosia.

Na co zwracać uwagę?

Domowa sprężarka kompresor to bardzo wygodne urządzenie, które może przydać się w najmniej oczekiwanym momencie. Warto jednak dbać o jego sprawność i tym samym zwracać uwagę na pewne rzeczy. Przede wszystkim, używając kompresora, uważajmy na poziom wilgoci w powietrzu; jeśli jest zbyt wysoki, zasysane i tłoczone powietrze może uszkodzić maszynę. Aby temu zapobiec, wystarczy dokupić osuszacz sprężonego powietrza.

Zakup niewielkiego, domowego kompresora może okazać się naprawdę dobrym pomysłem. Jest bardzo możliwe, że to pomysłowe urządzenie niejednokrotnie „uratuje nas” przed skorzystaniem z usług mechanika czy pożyczaniem sprzętu od znajomych. Aby móc cieszyć się nim długo, pamiętajmy o przestrzeganiu kilku ważnych zasad.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *