Jakie są uprawnienia i obowiązki inspektora nadzoru budowlanego?

Na placu każdej budowy inspektor nadzoru pełni wyjątkowo ważne funkcje. Spełnia tak samo istotne role jak inwestor, projektant czy kierownik budowy. Musi dopilnować przebiegu i terminów realizacji wszystkich prac budowlanych i remontowych. Do jego zadań należy również weryfikacja, czy wszelkiego rodzaju działania przebiegają według obowiązujących przepisów prawnych. Naturalnie jest również druga strona medalu – inspektor nadzoru dysponuje licznymi uprawnieniami w obrębie budowy.

Kim jest inspektor nadzoru?

Inspektora może zatrudnić inwestor, może on też zostać ustanowiony obligatoryjnie, jeżeli budowa dotyczy szczególnie zaawansowanych i złożonych projektów, budynków użyteczności publicznej, zabytków lub takich inwestycji, które mogą źle oddziaływać na środowisko. Do jego podstawowych obowiązków należy kontrola realizowanych prac względem projektu budowlanego, pozwolenia na budowę, zgodności z zasadami wiedzy technicznej i aktualnymi przepisami prawnymi. Należy podkreślić, że to właśnie inspektor nadzoru jest podmiotem odpowiedzialnym za jakość i standard materiałów budowlanych i wykonywanych prac. Zawód inspektora zobowiązuje do udziału w próbach i odbiorach technicznych każdej instalacji oraz robót ulegających zakryciu. – To inspektor musi na koniec przekazać gotowy obiekt do użytkowania, potwierdzić wykonanie prac, zadbać o naprawę ewentualnych niedociągnięć i rozliczyć budowę. Jego udział jest zatem kluczowy na każdym etapie postępowania prac budowlanych: od zatwierdzenia projektu, po oddanie gotowego budynku – stwierdza specjalista Biura Inżynierskiego Troll.

Co może inspektor?

Wraz z obowiązkami inspektor nadzoru zyskuje również pewne uprawnienia. Może zatem wydawać polecenia kierownikowi budowy. Najczęściej dotyczą one usuwania nieprawidłowości lub zagrożeń, przedstawiania ekspertyz związanych z pracami, okazywania dowodów dopuszczenia do stosowania wyrobów oraz urządzeń technicznych, wykonywania prób oraz badań itd. Ma również prawo polecić kierownikowi wykonanie proponowanych poprawek albo wstrzymanie dalszych prac na budowie. Wystarczy, że dopatrzy się jakichkolwiek niezgodności z projektem lub pozwoleniem na budowę.

Jak znaleźć najlepszego inspektora budowlanego?

Inspektor nadzoru to zawód wymagający ogromnej wiedzy w tematach budownictwa oraz prawa budowlanego. Inspektora powinna ponadto charakteryzować bardzo dobra organizacja, rzetelność, sumienność, spostrzegawczość i zaangażowanie w proces każdej budowy. – Jego praca jest bardzo odpowiedzialna, a konsekwencje jakichkolwiek niedopatrzeń bardzo wysokie. Z tego względu najlepiej powierzać prace nadzorujące najlepszym. Warto znaleźć cieszącą się uznaniem firmę lub biuro inżynierskie, które cieszy się dobrą opinią klientów. Zaufanie profesjonalistom to gwarancja dobrze wykonanej budowy w oparciu o najwyższe standardy i obowiązujące przepisy prawne – podsumowuje specjalista -Troll.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *