Jakie cechy wykaszarki spalinowej są najważniejsze dla wysokiego komfortu pracy?

Koszenie trawy kosiarką ręczną

Wykaszarki spalinowe są maszynami niezbędnymi do pielęgnacji trawników na terenach zielonych – w parkach, skwerach, w pasach zieleni przydrożnej, miejscach rekreacji czy ogródkach działkowych. Wykaszarka przydaje się wszędzie tam, gdzie ze względu na trudny dostęp lub nierówną powierzchnię użycie kosiarki do trawy byłoby nieskuteczne i groziło uszkodzeniem urządzenia. Wykaszarka jest też świetną alternatywą dla ręcznej kosy. Jaki cechy wykaszarki zapewniają najbardziej komfortową pracę?

Zazwyczaj przy wyborze wykaszarki kierujemy się ceną, co może nas doprowadzić do zakupu kiepskiej jakości sprzętu, który kompletnie nie spełni naszych oczekiwań. Od dylematów cenowych uwalnia nas wypożyczenie wykaszarki. W efekcie możemy dobrać optymalne urządzenie do własnych potrzeb, a wyboru dokonać wyłącznie w oparciu o cechy decydujące o funkcjonalności urządzenia.

3 najważniejsze cechy dobrej wykaszarki

Większość użytkowników za jedną z kluczowych cech wykaszarki uważa moc jej silnika. Jest w tym sporo racji, bo to właśnie moc urządzenia decyduje o szybkości pracy i skuteczności radzenia sobie z dużymi powierzchniami porośniętymi wysoką trawą czy nawet drobnymi zaroślami.

Doradca z wypożyczalni sprzętu budowlanego i rusztowań Ramirent zwraca uwagę na to, że moc nominalna nie zawsze przekłada się na wydajność pracy. – Wykaszarka, jak każde inne urządzenie mechaniczne, jest sumą wielu elementów. Ostateczna jakość i wydajność pracy wykaszarki jest wypadkową mocy urządzenia, jakości układu przeniesienia napędu, jakości materiałów i wykonania poszczególnych elementów. Często ważniejsze od mocy jest właściwy dobór i zestrojenie poszczególnych podzespołów. Jeżeli potrzebujemy urządzenia niezawodnego, które zapewni nam komfort pracy, powinniśmy korzystać ze sprzętu markowego, produkowanego przez uznanych producentów.

Następną cechą wykaszarki, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest poziom wytwarzanego przez nią hałasu. Zasadniczo każdej wykaszarki spalinowej należy używać w nausznikach (słuchawkach) ochronnych. Nie warto lekceważyć kwestii hałasu – szczególnie wtedy, gdy nie używamy wykaszarki okazjonalnie, lecz w dłuższych okresach czasu.

Trzecią cechą, którą koniecznie należy uwzględnić przy wyborze wykaszarki, jest waga. Jeżeli nawet wypożyczamy wykaszarkę do pracy, która potrwa tylko kilka godzin, to każda zniżka wagi przełoży się na poprawę komfortu pracy. Warto też zwrócić uwagę na używanie uprzęży i jej właściwe dopasowanie do wzrostu. Jeżeli poświęcimy chwilę na regulację uprzęży, to mamy szansę uniknąć przykrych dolegliwości w postaci bólu mięśni czy kręgosłupa.

Spalanie ma znaczenie

Oprócz wymienionych trzech kluczowych cech wykaszarki o poziomie satysfakcji z użytkowania decyduje też zużycie paliwa. Ma to szczególnie znaczenie przy większych areałach, bo przekłada się bezpośrednio na koszty pracy. Dla wielu osób duże znaczenie będzie też miał fakt zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Dodatkowy osprzęt poprawia wszechstronność wykaszarki
Podstawową funkcją wykaszarki jest koszenie trawy. Służy do tego element tnący w postaci żyłki lub linki z tworzywa sztucznego. Jednak wiele wykaszarek posiada możliwość stosowania specjalnych ostrzy do cięcia przerośniętej trawy i chwastów, a nawet do usuwania drobnych krzewów. Ten dodatkowy osprzęt poszerza znacznie funkcjonalność narzędzia.

Oprócz wymienionych właściwości wykaszarek na poczucie komfortu wpływa intuicyjność obsługi. Dotyczy to przede wszystkim takich czynności, jak uruchamianie urządzenia i wymiana żyłki tnącej.

Podsumowując można powiedzieć, że idealna wykaszarka, to urządzenie o dużej mocy, niewielkiej wadze, pracujące cicho i spalające mało paliwa, a do tego łatwe w obsłudze i umożliwiające korzystanie z dodatkowego osprzętu.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *