Jak wykonać ocieplenie poddasza?

Przez źle ocieplony lub w ogóle nieocieplony dach może uciekać nawet połowa ciepłego powietrza wytworzonego w domu. Dobra izolacja – taka, do której użyto właściwych materiałów i którą odpowiednio zamontowano – uchroni domowników nie tylko przed niskimi temperaturami w czasie zimy, ale także wysokimi podczas lata. Przed tym trzeba jednak wiedzieć, jak poprawnie wykonać izolację termiczną.

Ocieplenie poddasza użytkowego

Pierwszą kwestią, jaką trzeba wziąć pod uwagę przy ocieplaniu poddasza, jest zastanowienie się nad jego charakterem. Inaczej będziemy ocieplać poddasze użytkowe, a inaczej takie, co do którego nie mamy żadnych planów. W tym pierwszym powinniśmy bezpośrednio ocieplić sam dach. Trzeba pamiętać o tym, aby zakupić odpowiednią ilość wełny – tak, żeby starczyła na dwie warstwy. W przypadku dachu skośnego, pierwszą warstwę, najlepiej z wełny w rolkach, ponieważ jest ona bardziej plastyczna, układa się między krokwiami. Dzięki jej elastyczności można ją nieco zgnieść tak, aby wepchnąć ją w szczeliny. Drugą warstwę montuje się na pierwszą tak, aby uniknąć przerw. Jest to ważne, ponieważ przy niedokładnym montażu mogą powstać mostki cieplne, przez które utrzymanie właściwej temperatury na poddaszu będzie niezwykle trudne, a nawet niemożliwe. Eksperci z ISOVER radzą, aby nie oszczędzać na odpowiednich materiałach do izolacji. Co prawda na początku może się to wydać nieco dużym wydatkiem, ale będzie się on niejako zwracał w kolejnych latach – przez dobrze wykonaną izolację oszczędzimy na energii.

Ocieplenie poddasza nieużytkowego

Taki rodzaj poddasza, którego nikt nie będzie używał, ociepla się nieco inaczej. Nierozsądnym wydawałoby się to, aby ocieplić bezpośrednio dach budynku. Ciepłe powietrze uciekałoby wtedy na strych, który byłby niepotrzebnie, bezpośrednio ocieplany. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej jest położyć izolację na strop. Kubatura ocieplanej powierzchni domu się zmniejszy, dzięki czemu zużycie energii również będzie mniejsze. Przy ocieplaniu stropu pierwszą warstwę powinna stanowić folia paroizolacyjna. Dzięki niej elementy dachu nie będą wchłaniały wilgoci, która mogłaby zmniejszyć temperaturę powietrza. Następnie powinno się położyć wełnę w rolkach. Może to być ta produkowana przez ISOVER. Ostatnią warstwą izolacji powinna być folia paroprzepuszczalna. Należy zdać sobie sprawę z tego, że na tak ocieplonym strychu nie można przechowywać rzeczy, a już tym bardziej nie można po nim chodzić. Jeśli już koniecznie będziemy chcieli to zrobić, należy wcześniej ułożyć odpowiednią, drewnianą podłogę. Jednak w takiej sytuacji lepiej byłoby ocieplić sam dach, aby móc skorzystać z większej przestrzeni, jaką daje dodatkowe poddasze.

To, w jaki sposób ocieplimy poddasze, zależy od jego charakteru. Przy nieużywanej przestrzeni nie ma potrzeby ocieplać dachu – więcej energii zaoszczędzimy, montując izolację na stropie. Jeśli zaś chcemy użytkować poddasze, koniecznym będzie bezpośrednie ocieplenie dachu.

2 - Komentarzy

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *