Jak uszczelnić stare okna?

Stare okna dają niezbyt dobry efekt estetyczny, ale to i tak najmniejszy problem. Otóż większy to na pewno fakt, że przez nie ucieka naprawdę sporo ciepła, dlatego masz tak wysokie rachunki za ogrzewanie. Owszem można powiedzieć, aby je wymienić, ale niestety wiąże się to z dużymi nakładami finansowymi, ale są jeszcze inne możliwości, a mianowicie ocieplenie pianką poliuretanową, co daje naprawdę świetne efekty.

Termomodernizacja stolarki okiennej

Warto wiedzieć, że wysokie rachunki za ogrzewanie niestety są skutkiem nieszczelnej stolarki okiennej. Ale to nie jedyny problem. Otóż cyrkulacja zimnego i ciepłego powietrza często prowadzi do pojawienia się na ścianie grzybów i pleśni, co niestety ma także negatywny wpływ na zdrowie. Na szczęście poza wymianą okien zawsze możesz zdecydować się na ich ocieplenie. Po wielu latach użytkowania okna niestety stają się nieszczelne, co powoduje zwiększenie zużycia ogrzewania nawet o 25%. Dlatego zawsze można zdecydować się na wymianę samych szyb. Oczywiście jest to trudna praca i niestety bardzo skomplikowana, jednak może dać naprawdę dobre efekty. Ale żeby nie było tak prosto, to stare szyby należy wymienić na nowe o niskim współczynniku ciepła. Kluczowe znaczenie ma także precyzyjne wykonanie pracy, zatem najlepiej nie wykonywać jej samodzielnie, lecz powierzyć specjalistom.

Postaw na ocieplenie pianką PUR

Inną możliwością, która daje naprawdę imponujące efekty jest ocieplenie pianką najlepiej poliuretanową. Otóż do jej największych zalet można oczywiście zaliczyć elastyczność, a także odporność na uszkodzenia mechaniczne i zapobieganie powstawaniu pleśni. Ocieplenie pianką wypełnia wszelkie nieszczelności. Warto stosować ją na styku ramy okiennej i muru. Jej aplikacja jest banalnie prosta, a ocieplenie pianką pur okien nie wiąże się z wysokimi kosztami. Na samym końcu warto osłonić piankę taśmą, ewentualnie tynkiem, co zapewni jeszcze lepsze właściwości termoizolacyjne za niewielkie pieniądze.

Zastosuj folię termokurczliwą

Kolejnym dobrym pomysłem na uszczelnienie starych okien niezależnie, czy są wykonane z pcv, czy drewna jest wykorzystanie foli termokurczliwej. Jej aplikacja jest banalnie prosta, a mianowicie wystarczy tylko przymocować ją do ramy okna używając do tego celu taśmy dwustronnej. Co również ciekawe, ale i ważne to fakt, że można ją montować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Działanie owej foli opiera się na tworzeniu dodatkowej warstwy powietrza, co zapewnia właściwą izolację ciepła. Nie trzeba też obawiać się o zaburzenie efektu estetycznego, a to dlatego, że folia jest w pełni transparentna, zatem nie jest widoczna gołym okiem. Tutaj mamy dla was małą radę, a dokładnie, jeżeli chcecie wzmocnić ową folię, to koniecznie ogrzejcie ją zaraz po przyklejeniu opalarką budowlaną, pewnie większość z was nie ma takiego sprzętu, wtedy warto wykorzystać zwykłą suszarkę do włosów i gotowe.

Regulacja okuć i wymiana uszczelek

Jeżeli w najbliższych latach nie zamierzasz wymieniać okien na nowe, to warto przynajmniej dokonać regulacji okuć i wymiany uszczelek. Regulacja okuć jest banalnie prosta i możesz też szybko ją wykonać samodzielnie, ale pod warunkiem, że twoje okna posiadają rolki regulujące, w innym przypadku czeka cię dużo pracy. Ale efekt jest przecież najważniejszy. Skoro o regulacji już wspomnieliśmy, to warto także wymienić uszczelki, na nowoczesne uszczelki samoprzylepne. W ten sposób nie trzeba posiadać żadnych specjalistycznych narzędzi. Otóż wystarczy tylko dociąć uszczelkę i gotowe. Oczywiście najpierw musisz pamiętać o usunięciu starych i już absolutnie nie sprawdzających się uszczelek. Pracę najlepiej rozpocząć od zewnętrznej krawędzi okna wzdłuż linii. Taka praca jest szybka i prosta szczególnie, jeżeli postawimy na uszczelki poliuretanowe.

A jak wygląda twój tynk? Jedną z przyczyn ucieczek ciepła przez nieszczelne okna są dodatkowo ubytki w tynku. Niestety prowadzi to do zwiększenia jeszcze bardziej rachunków za ogrzewanie. Dlatego warto uzupełnić ubytki tynku, które występują pomiędzy oknem, a ścianą. W ten sposób nie tylko poprawimy efekt wizualny, ale przede wszystkim dokonamy termomodernizacji.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *