Jak powinna być wykonana izolacja dachu w domu pasywnym?

Izolowanie poddasza wełną mineralną

Stale rosnące koszty zużycia energii przyczyniają się do wzrostu popularności budynków niskoenergetycznych. Wyższe koszty budowy domu energooszczędnego, zawsze zwracają się w następnych latach użytkowania. Należy jednak pamiętać, że dom zbudowany w tej technologii będzie energooszczędny tylko wtedy, gdy zostanie wyposażony w odpowiednią izolację termiczną.

Krótka definicja domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to taki, który zużywa bardzo mało energii na ogrzewanie czy chłodzenie. Odznacza się bardzo niskim zużyciem wszystkich nośników energii, m.in gazu i oleju opałowego, czy węgla, jak i energii elektrycznej czy drewna. W domu energooszczędnym panuje doskonały mikroklimat. Dzięki odpowiedniemu usytuowaniu takiego domu większość potrzeb na ogrzewanie pomieszczeń zapewnia słońce. Dobrze zaizolowany dom, np. wełną mineralną firmy ISOVER, nie potrzebuje grzejników ani ogrzewania podłogowego. Izolacja powinna okrywać dom szczelną kołdrą.

Dach w domu energooszczędnego

Bryła domu energooszczędnego powinna być jak najbardziej zwarta. Cała południowa ściana powinna być przeszklona, aby zapewnić jak najlepsze pozyskanie ciepła. Wszystkie elementy domu: podłogi, ściany, dach, okna i drzwi powinny się odznaczać bardzo wysokim poziomem termoizolacji. Dach w domu pasywnym jest najczęściej dwuspadowy, czasem pulpitowy lub płaski. W domu energooszczędnym, należy zadbać o starannie wykonaną izolację cieplną, szczelną najlepiej inteligentną paroizolację oraz dobrą wentylację.

W dachu najlepiej ułożyć dwie warstwy ocieplenia prostopadle do siebie o łącznej grubości 30-35 cm. Dzięki temu wyeliminuje się tzw. mostki termiczne w okolicach krokwi. Należy pamiętać też aby zapewnić odpowiednia wentylację tej przegrody stosując wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową i jeśli to konieczne zapewnić szczelinę wentylacyjne. Jeśli chodzi o pokrycie dachowe, to jego rodzaj nie ma aż tak dużego znaczenia. Mogą to być dachówki ceramiczne lub cementowe, a także blacha. Najważniejsze jest odpowiednie ocieplenie najlepiej z wełny, ponieważ ten materiał cechuje się również wysoką skutecznością izolacji akustycznej.

Z jakiego materiału wykonać izolację termiczną?

Najczęściej stosowanym materiałem do izolacji dachu w domu pasywnym jest wełna mineralna, dostępna m.in. w ofercie firmy ISOVER. Charakteryzuje się doskonałymi parametrami w zakresie izolacji termicznej i akustycznej oraz jest oddychająca i niepalna. Izolacja z wełny mineralnej zarówno skalnej, jak i szklanej nie pali się, nie podtrzymuje ognia, zapewnia więc mieszkańcom domu wysoki poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo wełna mineralna nie zmienia swoich wymiarów i właściwości cieplnych przez dziesiątki lat. Lekka wełna mineralna szklana dzięki swojej sprężystości doskonale wypełnia izolowaną przestrzeń. Wełnę należy układać na lekki wcisk, aby uniknąć szczelin i zagnieceń.

Multikomfortowy dom energooszczędny to nie tylko niższe zużycie energii. To również materiały najlepszej jakości o odpowiednich parametrach. Być może budowa domu wysokoenergooszczędnego jest nieco droższa od postawienia domu w tradycyjnej technologii, w perspektywie czasu jest jednak bardziej opłacalna. Prawidłowo wykonana izolacja domu zagwarantuje po pewnym czasie zwrot poniesionych kosztów. To, jak szybko zwróci się nasza inwestycja zależy od tego jak mocno zaizolujemy nasz dom. Należy pamiętać, że lepsza izolacja to taka, której materiał ma jak najniższy współczynnik przewodzenia ciepła czyli lambda i stosujemy jak najgrubszą jej warstwę.

2 - Komentarzy

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *