Jak dobrać odpowiednie narzędzie do szlifowania?

Chociaż ogólna opinia brzmi, że szlifowanie to zajęcie jedynie dla profesjonalistów pamiętać należy, że przy użyciu odpowiednich narzędzi niemalże każdy może szlifować. Problem pojawia się gdy nie wiem jakim narzędziem oszlifować odpowiedni materiał, całe szczęście dobór narzędzi nie jest skomplikowany.

W pierwszej kolejności musimy dokładnie przyjrzeć się materiałowi, jaki mamy zamiar poddać oszlifowaniu. Jeżeli materiałem, który ma zostać przez nas poddany obróbce ma być drewno, musimy mieć ze sobą zestaw odpowiednio do tego materiału przystosowany. W pracy nad materiałem drewnianym najlepiej sprawdzają się szlifierki taśmowe, oscylacyjne bądź mimośrodowe. Żadne z narzędzi nie jest jednak uniwersalne, np. szlifierką taśmową nie będziemy w stanie dokładnie oszlifować kątów, a poruszanie się nią jest możliwe tylko w zakresie liniowym.

Nieco większą uniwersalnością zastosowania cechują się szlifierki mimośrodowe i oscylacyjne. Te dwa rodzaje szlifierek są do siebie bardzo zbliżone w sposobie funkcjonowania, a różni je głównie kształt i powierzchnia stopy, jednakże ich wydajność jest zdecydowanie niższa. Szlifując powierzchnie drewniane możemy skorzystać także ze szlifierki kątowej, jednak wymaga to dużej wprawy w ich użyciu i niezwykłej uwagi podczas pracy. Korzystanie z tego rodzaju szlifierek w przypadku drewna stwarza ryzyko nieodwracalnego zniszczenia obrabianego materiału. Istotnym elementem jest dobór papieru ściernego do tarczy, który powinien mieć odpowiednią grubość. Jeśli nie jesteśmy specjalistami, a jedynie drobnymi majsterkowiczami warto poradzić się sprzedawców.

Przeglądając ofertę sklepów, takich jak pferdvsm.pl będziemy mieli szeroką gamę produktów, dlatego warto zapytać się sprzedawcy o najlepszy sprzęt. Oczywiście sprzęt, który wykorzystamy w pracy przy szlifowaniu drewna nie będzie nadawał się do pracy przy elementach metalowych. Najpopularniejszym elektronarzędziem służącym do szlifowania metalu są szlifierki kątowe, chociaż zdarza się również wykorzystywać szlifierki oscylacyjne i mimośrodowe. Przy wyborze szlifierki pamiętać należy o średnicy. Jeśli jesteśmy zwykłymi majsterkowiczami i nie potrzebna nam olbrzymia maszyna, możemy zaopatrzyć się w tarczę o średnicy 22 mm.

Trochę inaczej sprawa ma się z dużymi szlifierkami, których tarcze mają 180 lub 230 mm. Te szlifierki przeznaczone są do ciężkich prac, więc wybierane są głównie przez profesjonalistów i pracowników budowy. Jeśli w czasie naszej pracy zajdzie konieczność przecięcia metalowego elementu, możemy to zrobić za pomocą tarczy o odpowiedniej grubości. Oczywiście im większą grubość wybierzemy, tym przecięcie będzie większe. Szlifować powierzchnie metalowe możemy także przy pomocy wiertarki uzbrojonej w odpowiednią do tego celu końcówkę. Do tego typu prac służą tarcze, kamienie szlifierskie bądź szczotki z trzpieniem, które można znaleźć w ofercie pferdvsm.pl.

Wiertarka z tarczą może działać tak, jak szlifierka kątowa. Należy jednak pamiętać, iż wiertarki najczęściej nie osiągają takiej mocy, jak większe szlifierki kątowe, których moc silnika dochodzi do 2000 W. Druciana szczotka bardzo dobrze nada się do usuwania rdzy, jednak szlifowanie większych powierzchni przy jej pomocy byłoby niezwykle uciążliwe ze względu na niewielką powierzchnie roboczą. Niezależnie na jaką formę pracy byśmy się zadecydowali pamiętać należy, że bez przestrzegania przepisów BHP żadne narzędzie nie zagwarantuje nam bezpieczeństwa i dobrze wykonanej pracy.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *