Folia budowlana – rodzaje i zastosowanie

Proces prowadzenia inwestycji budowlanej jest skomplikowany nie tylko ze względu na ogromną różnorodność niezbędnych prac, ale i konieczność realizowania robót na powietrzu, co wiąże się z dostosowaniem tempa i rodzaju wykonywanych czynności do warunków atmosferycznych. Największym wrogiem prac budowlanych jest wilgoć – tak opadowa, jak i występująca w gruncie. Jednym z najlepszych rozwiązań zabezpieczających przed jej działaniem jest stosowanie folii budowlanych.

Zastosowanie folii

Głównym przeznaczeniem folii budowlanych jest zabezpieczenie i ochrona przed wilgocią podłóg, posadzek, wylewek, ścian oraz fundamentów. Stosuje się je dla odizolowania materiałów termoizolacyjnych od bezpośredniego kontaktu z podłożem. Bardziej skomplikowanych rodzajów folii używa się jako warstwy paroprzepuszczalne w systemach ociepleń dachowych lub jako dodatkowe zabezpieczenie ścian, tynków i betonu przed przenikaniem wody.

Zwykle sądzi się, że kafelki na ścianach kuchni czy kabiny prysznicowej doskonale zabezpieczają przed wodą, jednak poprzez fugi wilgoć może przedostawać się poza warstwę ceramiki i przenikać do wnętrza ściany. Folia budowlana jest także świetnym izolatorem od wiatru. W budynkach drewnianych o konstrukcji szkieletowej jest często jedynym materiałem, który odgradza wnętrze domu ocieplone wełną od wpływu temperatury zewnętrznej (najczęściej zimą), która poprzez wiatr zwykle jest odczuwalna jako o wiele niższa. Dobrze i szczelnie ułożona folia pod deski szalunkowe skutecznie odgradza wnętrze domu od przepływu mas zimnego powietrza. Oprócz przewidzianych przez producentów zastosowań folie budowlane mogą służyć też w ogrodnictwie. Obłożenie powierzchni pod ogródek lub małą uprawę roślin czarną folią budowlaną na kilkanaście dni w okresie pierwszej wegetacji powoduje, że skutecznie można wyeliminować chwasty bez używania trujących środków ochrony roślin.

Rodzaje folii

W budownictwie stosuje się kilka podstawowych folii, które mimo pewnych podobieństw, przeznaczone są do zabezpieczania różnych frontonów robót.

Najczęściej spotykana i o najprostszej budowie jest zwykła folia budowlana, gładka, o zróżnicowanej grubości. Jest to doskonały materiał na wykonanie hydroizolacji lub wiatroizolacji ścian, zabezpieczenie posadzek, podłóg oraz wylewek. Oprócz tego jest często wykorzystywana do krótkotrwałego zabezpieczenia połaci dachowych, elewacji oraz innych robót budowlanych na czas niesprzyjającej pogody.

Folią o ukierunkowanym zastosowaniu jest gładka folia do izolacji poziomych. Wykonana z polietylenów wysokiej jakości jest doskonałym zabezpieczeniem przed wilgocią pochodzącą z podłoża.

Dla budynków, których fundamenty posadowione są na bardzo wilgotnym podłożu, dla których konieczne jest wykonanie drenażu, najlepszym rozwiązaniem jest folia kubełkowa zwana też membraną tłoczoną. Jest ona znacznie mocniejsza od pozostałych gatunków folii i służy do wykonania wysokojakościowych izolacji, połączonych najczęściej z drenażem gruntu. Ze względu na swoją podwyższona wytrzymałość folie te można wykorzystać nawet jako izolacje płyt fundamentowych od spodu, pamiętając oczywiście o jednostronnym kierunku ich układania, czyli wystającymi przetłoczeniami do ścian.

Innym, ciekawym materiałem jest folia w płynie. Świetnie sprawdzające się rozwiązanie wykonania niewidocznej hydroizolacji w pomieszczeniach takich jak łazienki, kuchnie, pralnie oraz baseny czy ogrodowe oczka wodne.

Szeroki wybór wysokiej jakości folii budowlanych znajdą Państwo w sklepie Realbud.com pod poniższym linkiem:
https://www.realbud.com/pl/folie-24

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *