Dlaczego konserwacja dachów jest taka ważna? Wskazówki i porady

Żeby utrzymać dach w dobrym stanie nawet po kilku latach użytkowania, należy o niego odpowiednio dbać. Konieczna okaże się regularna konserwacja, niezależnie od materiału, z którego został wykonany. W tym artykule mówimy nieco więcej na jej temat.

Jak często należy przeprowadzać kontrolę dachu (i ewentualną konserwację)?

Konserwacja dachów łączy się z kontrolą – to od niej zależy, czy dach wymaga naprawy, czy też nie. Raz w roku, a czasem nawet dwa razy do roku warto przeprowadzić kontrolę sprawdzającą stan wizualny dachu. Bardziej szczegółowa kontrola powinna być przeprowadzana co pięć lat, gdy dach jest wciąż objęty gwarancją. Po jej zakończeniu należy go kontrolować co dwa lata.

Na co zwrócić uwagę podczas kontroli dachu?

Podczas szczegółowej kontroli należy sprawdzić takie elementy dachu jak:

  • krawędź,
  • kosze,
  • sieć rynnowa.

Należy zwrócić uwagę na obecność plam, pęknięć, ukruszeń czy korozji. Ważne jest także sprawdzenie, czy na dachu nie pojawiła się pleśń, grzyb albo mech, które są nadzwyczaj szkodliwe dla zdrowia.

Konserwacja dachów

Bez względu na to, czy po lupę jest brana konserwacja papy czy konserwacja blachy, musi być precyzyjnie wykonana. Jeśli dach jest tylko brudny, można go samodzielnie wyczyścić za pomocą miękkiej szczotki i wody. Przy trudniejszych zabrudzeniach można użyć detergentów, ale z głową – odpowiednio dobranych do rodzaju pokrycia i w niewielkiej ilości. W przeciwnym wypadku musisz liczyć się z uszkodzeniem powłoki nawierzchni, także trwałym, a więc całkowitym zniszczeniem.

Jeśli konieczna jest głębsza i solidna renowacja dachów z papy, blachy czy membrany dachowej, postaw na hydronylon. To innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz cieszyć się pięknym dachem na bardzo długo. Materiał wzmacnia pokrycie dachowe, uszczelnia je, a przy okazji nadaje estetycznego wyglądu.

Dlaczego konserwacja dachów jest taka ważna?

Regularna konserwacja dachu jest ważna ze względów praktycznych oraz wizualnych. Chyba nie chcesz nagle obudzić się i zobaczyć, że Twój dach przecieka albo jest oblodzony (jeśli jest zima)? Podobnie jest z jego estetyką – liście, gałęzie, szyszki czy ptasie odchody negatywnie wpływają na wygląd dachu. A gdy dostaną się np. do rynny, zalegające elementy utrudnią odprowadzenie wód opadowych. Może wtedy dojść do zatkania systemu rynnowego.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *