Dachówka cementowa czy ceramiczna – którą wybrać?

Dach to jeden z ważniejszych elementów domu. Jako element pokrywający całość musi być nie tylko solidny i wytrzymały, ale także estetyczny. O tym czy dach będzie służył przez wiele wiele lat i będzie dobrym zwieńczeniem budowy w dużej mierze decyduje wybór materiału z jakiego będzie wykonany.

Dachówka cementowa oraz ceramiczna to jedne z najczęściej wybieranych materiałów. Z wyglądu bardzo podobne, z daleka właściwie trudno je odróżnić. Mają też podobne parametry funkcjonalne, układa się je również w podobny sposób.

Czym w takim razie się różnią i czy wybór pomiędzy jedną, a drugą to wyłącznie kwestia gustu? Jedną z podstawowych różnic jest materiał z jakich obie dachówki są wykonane. Dachówka cementowa inaczej betonowa wytwarzana jest z piasku, cementu portlandzkiego, pigmentów oraz wody. Występuje w rozmaitych wersjach kolorystycznych od ceglastej po czerń. Dachówki ceramiczne są natomiast wykonywane z różnego rodzaju gliny, która następnie jest wypalana w specjalnych piecach i malowana. Dachówka ceramiczna występuje w naturalnej, ceglastej barwie, ale może również występować w innych kolorach, które uzyskuje się w procesie angobowania lub glazurowania.

Jeśli chodzi o trwałość – parametry obu dachówek są podobne, przy czym pierwsze miejsce zyskuje jednak dachówka ceramiczna. Jej trwałość szacuje się na około 100 lat. Natomiast trwałość dachówki cementowej to około 70-80 lat. Wybierając materiał na dach warto także wziąć pod uwagę fakt, że dachówka ceramiczna jest nieco cięższa od cementowej. Jest to niezwykle istotne, ponieważ od masy dachówki zależy wybór materiału, z którego wykonana będzie konstrukcja dachu. Mimo iż cięższa dachówka wymaga większych nakładów pracy, to uznaje się, że jest bardziej odporna na różne czynniki atmosferyczne np. takie jak silny wiatr. Taka dachówka ma też lepsze parametry akustyczne.

Wygląd obu dachówek jest tak podobny, że tylko wprawiony i znający temat specjalista potrafi na pierwszy rzut oka trafnie określić jaką dachówkę wybrał inwestor. Oba rodzaje dachówki występują w licznych wzorach i kształtach, przy czym dachówki betonowe są nieco większe – tym samym potrzeba ich mniej na pokrycie tej samej powierzchni dachu. Z kolei wybór dachówek ceramicznych jest nieco szerszy.
Dość istotnym parametrem jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze dachówki jest kąt nachylenia dachu. Dachówki cementowe najlepiej sprawdzą się na dachach o kącie nachylenia od 22 do 60°. Z kolei dachówki ceramiczne polecane są w szczególności do dachów o kącie nachylenia od 22 do 45°.
I jeszcze jeden niezwykle istotny czynnik – cena. Tu zdecydowanie wygrywają dachówki cementowe. Są zdecydowanie tańsze od ceramicznych. Różnica może wynosić nawet 30%. Niższa cena wynika głównie z niższych kosztów produkcji. Natomiast koszty ułożenia obu dachówek są porównywalne.

Bez względu na to na którą z dachówek zdecyduje się inwestor – każdorazowo będzie to dobry wybór. Oba rodzaje dachówki to solidne i trwałe pokrycia dachowe. A pozostałe parametry to już kwestia indywidualna.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *