Czy wiesz jak odpowiednio zaprojektować beton?

Aby móc projektować z betonu, najpierw trzeba zaprojektować sam beton. Istnieją bowiem różne jego odmiany, a każda ma inne zastosowanie.

Prawie ideał

Tradycyjny beton, zwany po prostu zwykłym, jest znaną od wieków mieszaniną piasku i cementu. Już w starożytności był stosowany do łączenia kamieni, a wiele zabytków Rzymu zbudowanych z wykorzystaniem betonu, można zwiedzać do dziś. Świadczy to o tym, że jest to materiał budowlany zbliżony do ideału. Ten używany w Rzymie był szczególny, bo z dodatkiem popiołu wulkanicznego, ale współczesne technologie wcale nie są gorsze. Przez wieki zmienił się nie tylko skład betonowych mieszanek, ale też jego zastosowanie.

Beton wdarł się przebojem do wnętrz i stał się elementem dekoracyjnym. Jest ulubionym materiałem architektów wnętrz i przedmiotem pożądania miłośników designu. Projektowanie z betonu nie dotyczy już tylko konstrukcji – powstają z niego obecnie także meble, artykuły dekoracyjne i użytkowe.

Nie tylko konstrukcje

Kiedyś betonowe ściany świadczyły o tym, że pomieszczenie nie jest jeszcze wykończone. Obecnie są one elementem dekoracyjnym we wnętrzach urządzonych minimalistycznie lub w stylu industrialnym. Mogą być częścią wystroju niemal każdego pomieszczenia – salonu, kuchni, a nawet łazienki. Beton betonowi nie równy, dlatego ważne jest dokonanie odpowiedniego wyboru, dostosowanego do naszych potrzeb. W trudnych i wymagających warunkach doskonale sprawdzi się beton wodoszczelny.

Beton odporny na ścieranie służy zwykle do budowy podjazdów i innych powierzchni szczególnie narażonych na tarcie. Hitem ostatnich lat jest beton komórkowy, który ma wiele zalet – bardzo łatwo się z jego pomocą muruje, ściany oddychają, jest niepalny i mrozoodporny. Najłatwiej wybrać beton architektoniczny, bowiem może tę rolę spełniać większość rodzajów betonu, w tym również tradycyjny.

Najważniejszym warunkiem, jaki powinno się brać pod uwagę, jest zawsze wytrzymałość. Różnice pomiędzy rodzajami betonów są zależne od zastosowanych domieszek. Służą one bowiem modyfikowaniu jego składu i zmianie właściwości betonu. Domieszki mogą między innymi redukować ilość wody, napowietrzać beton, zwiększać jego wodoodporność i przyspieszać lub spowalniać wiązanie.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *