Czy rekuperacja jest tania?

Wytwarzanie energii to niezwykle kosztowny, a ponadto niekorzystnie wpływający na środowisko proces. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby oszczędzać jak najwięcej energii. Tym nie mniej, często nie możemy sobie pozwolić na oszczędność. Jest tak na przykład w sytuacji, gdy w naszym domu jest zimno. Musimy wtedy mocno ogrzewać mieszkanie, co wiąże się z poborem dużej ilości energii.Całe szczęście, można zapobiec pojawieniu się konieczności pobierania dużych ilości energii do ogrzewania naszego domu. Wystarczy zainteresować się tym, co to jest rekuperacja.

Rekuperacja to nic innego jak po prostu odzysk ciepła. Odzyskiwanie ciepła jest możliwe dzięki zainstalowaniu w domu rekuperatora.

Centrale wentylacyjne – koszty podstawowe

Rekuperator, czyli inaczej centrala wentylacyjna, umożliwia nam kontrolowanie przepływu powietrza w całym systemie wentylacyjnym, jednak przede wszystkim służy on odzyskiwaniu ciepła z powietrza, które ucieka z wnętrza pomieszczenia. Odzysk ciepła generalnie przeprowadzany jest po to, aby zaoszczędzić pieniądze. Należy jednak pamiętać, że jeżeli źle się za to zabierzemy to możemy tylko stracić.

Jeśli chodzi o koszty dotyczące rekuperacji, to należy na samym początku wspomnieć o zakupie rekuperatora. Nie sposób podać dokładnej ceny za rekuperator, ponieważ może to być koszt od kilkudo nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Cena rekuperatora zależy między innymi od tego, do jakiego budynku jest przeznaczona.Na wybór odpowiedniej centrali wentylacyjnej wpływ na wielkość budynku, w którym ma pracować oraz funkcje jakie ma spełniać. Kolejnym aspektem wpływającym na cenę jest rodzaj zastosowanego w rekuperatorze wymiennika ciepła oraz pozostałych elementów (wentylatorów, obudowy, automatyki sterującej).

Centrale wentylacyjne – koszty eksploatacyjne

Zakup rekuperatora to nie jedyny wydatek związany z zastosowaniem odzysku ciepła w domu. Kolejne koszty związane są z zapewnieniem zasilania rekuperatorowi. Jeśli dokonamy nierozsądnego wyboru urządzenia może się okazać, iż dostarczenie mu wymaganej energii jest droższe, niż energia, którą uda się dzięki niemu zaoszczędzić. Mogłoby się więc zdarzyć, że w takiej sytuacji bylibyśmy stratni finansowo. Co więcej, stracilibyśmy niepotrzebnie wiele czasu na zakup i instalację rekuperatora.

Precyzując, energia elektryczna jest niezbędna do pracy zamontowanym w rekuperatorze wentylatorom. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób wentylatory zastosowane w naszym urządzeniu są zasilane. Do wyboru są zazwyczaj dwa rodzaje wentylatorów: na prąd stały i prąd zmienny. Bardziej energooszczędne będą wentylatory zasilane prądem stałym (tzw. EC), są one jednak nieco droższe.  Drugim „prądożerczym” elementem centrali wentylacyjnej jest nagrzewnica wstępna, którą niektórzy producenci stosują do ochrony rekuperatora przed zamrożeniem. Podejmując więc decyzję o wyborze rekuperatora należy zainteresować się czy w centrali zastosowana jest taka właśnie nagrzewnica. Koszt zużycia energii elektrycznej przez nagrzewnicę zależny jest od jej mocy i może sięgać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych rocznie!

Jakość rekuperatora

Oczywiście, tak jak w przypadku wszelkiego rodzaju produktów, bardzo często w parze z wysoką jakością idzie również dość wysoka cena. Rzecz jasna, możliwe jest znalezienie wyjątków od tej reguły, jednak niestety zwykle dla produktu o wysokiej jakości niezbędne jest opróżnienie portfela. Podobnie jest w przypadku centrali wentylacyjnej.

Jeśli wybierzemy najtańszy rekuperator, okazać się może, że w przyszłości będzie trzeba dokładać do niego duże kwoty pieniędzy. Musimy więc mieć na uwadze, że jeśli cena rekuperatora jest niska, to prawdopodobnie zostały w nim zamontowane elementy niskiej jakości. Może to skutkować tym, że odzyskiwanie ciepła przez urządzenie będzie bardzo mało wydajne, a samo urządzenie będzie wymagać częstych wymian drogich elementów eksploatacyjnych. Z drugiej jednak strony, czasami odzysk ciepła może być na bardzo dobrym poziomie, jednakże tylko przez krótki czas. Tanie rekuperatory mogą ulegać częstym awariom, których naprawa jest niezwykle kosztowna. Pamiętajmy, rekuperator będzie pracował w naszym domu 24 godziny na dobę przez przynajmniej kilkanaście lat, dlatego bardzo ważna jest bezawaryjność i długa żywotność urządzenia.

Konserwacja rekuperatora

Jak już wspomnieliśmy najważniejszym zadaniem rekuperatora jest odzysk ciepła. Po to wydajemy niemałą sumę pieniędzy na centralę wentylacyjną, aby oszczędzić jeszcze więcej pieniędzy na ogrzewaniu domu. Nasz cel nie zostanie jednak osiągnięty, jeśli rekuperator nie będzie działał prawidłowo. Jeśli nastąpi jakaś awaria i rekuperacja będzie bardzo mało wydajna lub nie będzie działać wcale, oznaczać to będzie naszą stratę finansową. Dlatego właśnie konieczne jest regularne wykonywanie przeglądów całej instalacji wentylacyjnej, a przede wszystkim rekuperatora.

Niektórzy bagatelizują konieczność wykonywania przeglądów, ponieważ jak twierdzą, jest to niepotrzebny wydatek. Warto jednak mieć na uwadze, że czasami możemy być nieświadomi tego, iż nasza centrala wentylacyjna nie działa tak jak powinna. W takiej sytuacji tracimy o wiele więcej pieniędzy niż wynosi wynagrodzenie fachowca wykonującego przegląd.

Podsumowując, odzyskiwanie ciepła, aby było skuteczne, wymaga sporej inwestycji pieniędzy. Jednak analizując wszystkie „za” i „przeciw” stwierdzić można, że jest to opłacalna inwestycja. Trzeba jednak bardzo uważnie dokonywać zakupu odpowiedniego rekuperatora. Co więcej, nie można zapominać o tym, iż centrala wentylacyjna do poprawnego działania wymaga opieki.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *