Coś na upały: klimatyzacja

Jaki klimatyzator wybrać? Co zrobić, żeby zamontować go legalnie? Który kosztuje mniej? Czas odpowiedzieć na te pytania.

Kiedy temperatury przekraczają trzydzieści stopni, w desperacji szukamy czegoś, co pozwoli nam przeżyć kolejny dzień. Pijemy, rozbieramy się a przede wszystkim staramy się ochłodzić. Do tego ostatniego najlepsza jest klimatyzacja.

Poznajmy je bliżej

Pytanie, jaka? Odpowiedź wcale nie jest prosta. Przede wszystkim dlatego, że rodzajów klimatyzatorów jest kilka. Najprostsze są te określane jako kompaktowe, monoblokowe lub przenośne. Możemy kupić je w większości sklepów z wyposażeniem mieszkań i domów. Składają się z pojedynczego urządzenia, które łączy w sobie funkcje parownika i skraplacza. Zaletą takich klimatyzatorów jest ich mobilność i cena. Wadą – niska wydajność.

Bardziej zaawansowane są klimatyzatory typu split. Składają się z dwóch części – jedna znajduje się wewnątrz mieszkania, druga – na zewnątrz. Pierwsza to parownik, druga sprężarka. Klimatyzatory typu split to najczęściej urządzenia montowane na ścianach. Są wydajniejsze, choć droższe od przenośnych.

Najbardziej zaawansowanym rodzajem klimatyzatorów są systemy multi-split. Także w tym przypadku mamy do czynienia z jednostką wewnątrz i na zewnątrz. Różnica polega na tym, że w systemach multi-split jedna sprężarka może obsługiwać wiele parowników.

Którą klimatyzację wybrać?

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba wykonać kilka obliczeń. Przyjmuje się, że do schłodzenia powierzchni około 10 m2 potrzeba mocy 1 kW. Jeśli więc pokój ma 15 m2, potrzebny będzie klimatyzator o mocy 1,5 kW. Pod warunkiem, że nie będzie żadnych strat, wywołanych choćby przez otwarte okno.

To ostatnie jest szczególnie ważne w kontekście wyboru miedzy klimatyzatorami przenośnymi a urządzeniami typu split. Te pierwsze wymagają prowizorycznego odprowadzenia ciepłego powietrza na zewnątrz. Zwykle robi się to za pomocą rury wystawionej za okno. A to oznacza, że do pomieszczenia dostaje się ciepłe powietrze z zewnątrz. W efekcie sprawność klimatyzatora jest niższa.

Z kolei klimatyzatory typu split wymagają zmian w konstrukcji budynku. Także w tym przypadku powietrze musi być wyprowadzone na zewnątrz, tyle że rozwiązanie jest stałe. Polega na wybiciu dziury w ścianie.

Na ścianie może być ciężko

To nie zawsze jest wykonalne. Dlaczego? Jeśli mieszkamy w bloku, możemy mieć problem z montażem takiego urządzenia na zewnętrznej ścianie budynku. Instalacja klimatyzatora wymaga bowiem uzyskania zgody administratora bądź zarządcy budynku.

Nie zawsze udaje się ją uzyskać. Niektóre wspólnoty i spółdzielnie nie godzą się na zmiany w elewacjach. Problemy pojawiają się szczególnie tam, gdzie wydano duże pieniądze na remont i docieplenie budynku. Jest też kwestia ceny.

Ile to kosztuje?

Klimatyzatory typu split są po prostu droższe. Za sam montaż takiego urządzenia trzeba zapłacić około dwóch tysięcy złotych. Do tego dochodzi cena samego klimatyzatora – drugie tyle. Jeśli ktoś chce sprzęt sterowany zdalnie, będzie musiał wydać ponad 3 tys. zł.

Urządzenia przenośne są tańsze. Ceny klimatyzatorów o mocy do 2 kW mieszczą się w przedziale od 700 do 1,5 tys. zł. Nie trzeba niczego instalować, więc na tym kończą się koszty. Teoretycznie.

W praktyce dochodzą przecież koszty eksploatacji. W przypadku urządzeń przenośnych koszt energii to około 0,4 zł za godzinę pracy. Klimatyzatory typu split są tańsze. Koszt godziny chłodzenia to w ich przypadku 0,3 zł.

A może w standardzie?

Jak widać, dylematów związanych z kupnem i montażem klimatyzacji jest sporo. Alternatywą może być opcja systemu montowanego w standardzie. Na rynku są deweloperzy, którzy oferują taką opcję swoim klientom. Warto się nad nią zastanowić i uniknąć problemów związanych choćby z uzyskaniem zezwolenia na montaż.

Autor: Tekst powstał we współpracy z firmą Partner Capital

2 - Komentarzy

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *