Co właściwie dają szyby do ciągników?

Szyby montowane do ciągników mają wiele cech i spełniają niemała ilość funkcji. Z wielu z nich zwyczajnie nie zdajemy sobie na co dzień sprawy. Często funkcje te odkrywamy dopiero w sytuacji uszkodzenia szyby. Na co więc wpływają szyby w pojazdach i dlaczego powinniśmy się decydować na oryginalne szyby do ciągników?

Pierwsze traktory nie były w ogóle wyposażone w jakiekolwiek szyby- były to proste, wręcz prymitywne konstrukcje. Szybko jednak okazało się, że wstawienie nawet najprostszej szyby ze szkła okiennego znacznie poprawia komfort pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejszało się zapylenie, szyba chroniła również przed wiatrem. Dziś przeszklona kabina spełnia znacznie więcej przydatnych funkcji.

Ochrona mechaniczna

Najbardziej oczywistą funkcją jest ochrona przed wiatrem i deszczem. I rzeczywiście- nawet najprostsze szyby do ciągników z powodzeniem spełniały te funkcję. Obecnie, jedną z istotnych cech szyby jest wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wynika to z prostego faktu- w trakcie prac polowych łatwo o pojawienie się np. odprysku, czy też kamienia przypadkowo wyrzuconego w powietrze przez maszynę. Zwykłe szkło okienne z łatwością pękłoby nawet w kontakcie z niewielkim kamykiem. Współczesne szyby są odporne na tego typu uszkodzenia, co znacznie poprawia bezpieczeństwo pracy. Warto podkreślić, że występują szyby płaskie oraz tak zwane szkło gięte. Ta druga technologia jest oczywiście bardziej skomplikowana – charakteryzują się one wyższa wytrzymałością- zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i skoki temperatury. Z drugiej jednak strony warto pamiętać, że występuje również różnica w cenie. Za zwykłe szyby zapłacimy mniej niż za gięte szyby do ciągników na Agropomoc.pl.

Ochrona przed słońcem

Skoro już o temperaturach mowa, warto podkreślić zalety nowoczesnych szyb w tym zakresie. Wprawdzie wiele ciągników obecnie wyposażanych jest w klimatyzację, która znacząco poprawia komfort pracy, nie należy zapominać o rozwiązaniu, które również pomaga w utrzymaniu przyjemnej temperatury w kabinie. Mowa oczywiście o przyciemnianych szybach. Dzięki temu mniej promieni słonecznych dostaje się do środka, co w konsekwencji spowalnia nagrzewanie się kabiny. Stosowanie dobrej jakości, oryginalnych szyb nie tylko powoduje zwiększenie komfortu użytkowania, ale też pozwala ograniczyć zużycie paliwa spowodowanie uruchomieniem klimatyzacji.

Cisza i spokój

Nowoczesne szyby do ciągników pełnią jeszcze jedna bardzo poważną, a często bagatelizowaną funkcję – znacznie wyciszają kabinę. Jest to funkcja do której łatwo się przyzwyczaić, a przez to staje się nieomal niezauważalna. Jednak możliwość wyciszenia hałasu maszyny rolniczej ciągniętej przez pojazd jest nie do przecenienia. Szczególnie, w przypadku, gdy praca wymaga praktycznie całego dnia kierowania pojazdem. Dzięki nowoczesnym technologiom, szyby do ciągników są w stanie zapewnić nam naprawdę wysoki komfort pracy.

Żeby jednak zachować wszystkie te właściwości- musimy pamiętać o wyposażeniu naszej maszyny w oryginalny sprzęt. Niestety, tańsze odpowiedniki często nie posiadają większości właściwości swoich oryginalnych kuzynów, jeśli więc zdarzy nam się uszkodzenie szyby w ciągniku- lepiej jest zakupić oryginalne, wysokiej jakości części.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *