Co to są stropy laminarne?

Tam, gdzie ratowane jest ludzkie życie, spełnione muszą być najsurowsze wymogi bezpieczeństwa i higieny. Sale operacyjne są pomieszczeniami, gdzie każdy błąd może negatywnie odbić się na przeprowadzanym zabiegu lub poważnie ograniczyć komfort pracy personelu medycznego. Dostęp sterylnego i świeżego powietrza jest jedną z norm, jaka stawiana jest nowoczesnym salom operacyjnym.

W odpowiedzi na tak specyficzne wymagania, opracowano zaawansowane technologicznie rozwiązanie jakim jest strop laminarny. Jest to urządzenie wentylacyjne, dostarczające nawiew powietrza do sal operacyjnych i pomieszczeń sekcyjnych. Jego budowa umożliwia nawiew powietrza spełniającego wysokie kryteria czystości. Powietrze nawiewane przez strop laminarny ma również odpowiednią temperaturę, która zagwarantuje komfort cieplny osobom przebywającym w sali.  Jednym z rozwiązań jest zabezpieczenie przed pobieraniem powietrza z pozostałej części pomieszczenia, będącej poza zasięgiem działania stropu. Powietrze doprowadzane jest stałym, stabilnym strumieniem, którego nie zakłóca przypadkowy ruch. Przepływ powietrza o stałej, wyregulowanej prędkości owiewa w sposób liniowy (laminarny) obszar stołu operacyjnego.

Stropy laminarne gwarantują również mikrobiologiczną sterylność powietrza, co skutecznie przeciwdziała powikłaniom pooperacyjnym w postaci zakażeń. Sprzęt tego typu pozwala także zredukować w sali operacyjnej stężenie gazów anestezjologicznych. Podwyższone ciśnienie powietrza za sprawą działania stropu w sali operacyjnej niweluje możliwość przenikania zanieczyszczeń z innych pomieszczeń. Dodatkową zaletą tych urządzeń jest odbiór zysków ciepła, dzięki doprowadzaniu powietrza o optymalnej temperaturze. Świeże i czyste powietrze przyczynia się również do utrzymania dobrego samopoczucia personelu medycznego, co jest szczególnie ważne w przypadku zabiegów operacyjnych, które wymagają dużo czasu i ogromnej koncentracji. O stropach laminarnych można dowiedzieć się więcej na klimor.pl.

Technologia zastosowana w stropach laminarnych oparta jest o system filtrów o bardzo wysokiej efektywności. We wnętrzu urządzenia powietrze przepływa przez specjalną perforowaną powierzchnię. Może to być blacha lub specjalna poliestrowa tkanina. Stropy laminarne mogą posiadać także rurki impulsowe umożliwiające pomiar nadciśnienia, co pozwala kontrolować prawidłową pracę filtrów. Stropy laminarne charakteryzują się budową modułową, zaś wykonana ze stali nierdzewnej osłona urządzenia umożliwia łatwą wymianę wkładów filtracyjnych. Opcjonalnie można dostosować wykonanie urządzenia o wymiarach odpowiadających indywidualnym życzeniom nabywców. Jest również miejsce na instalację lampy bezcieniowej oraz montaż bocznej kurtyny z przezroczystego tworzywa PCV. Dodatkowym wyposażeniem stropu laminarnego dostępnym na rynku, są zawory odcinające przyłączone do kształtek wlotowych wentylowanego powietrza.

Jedną z firm wiodących w produkcji stropów laminarnych jest klimor.pl, której oferta zasługuje na szczególną uwagę, gdyż wysoce specjalistyczne urządzenia tam prezentowane cechuje duża niezawodność. Stropy laminarne można stosować nie tylko w ośrodkach służby zdrowia, ale wszędzie tam gdzie wymagany jest wysoki poziom higieny powietrza.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *