Budowa i rodzaje pomp

Pompy to urządzenia, która na stałe nalazły się już wśród urządzeń niezastąpionych i niezwykle przydatnych ludziom. Pompa to urządzenie, które służy do wytworzenia właściwej różnicy ciśnień między tzw. stroną ssawną, czyli wlotem pompy, a stroną tłoczną, a więc wylotem.

Ma za zadanie umożliwić transport cieczy lub bardziej gęstych osadów. Przed użyciem sprzęt tego typu należy odpowiednio dobrać, w zależności od tego jak i gdzie ma być wykorzystany. Najważniejsze parametry charakteryzujące pompę to wydajność, maksymalne ciśnienie oraz moc.

Budowa i zasada działania pompy

Sama budowa, jak i zasada działania w pewnym stopniu mogą się różnić, w zależności od rodzaju pompy. O rodzajach jednak powiemy sobie za chwilę. Natomiast co do ich budowy, to przykładowe, zwykłe pompy spożywcze mające zastosowanie w wielu różnych celach, są zbudowane z cylindra, tłoku lub nurnika, a także zaworów tłocznego i ssawnego. Pierwszy z nich umożliwia jednokierunkowy przepływ cieczy lub osadu z komory pompy, do części tłocznej. Drugi zaś od części ssawnej. Tłok poruszający się w cylindrze, czyli komorze pompy, oddalając się i wykonując tzw. ruch ssawny, powoduje spadek ciśnienia. Dzięki temu samoczynne zamyka się zawór tłoczny. Zmniejszenie ciśnienia powoduje jednoczesne otwarcie zaworu ssawnego i umożliwia przepływ płynu do komory. Podczas przeciwnego ruchu, a więc tłocznego, wspominany już zawór ssawny zamyka się, a zawór tłoczny zostaje otwarty. Warto wspomnieć również o tym, że pompy są maszynami elektrycznymi, w związku z czym posiadają statory, czyli zespoły nieruchomych elementów maszyn, które otaczają w nich wirujące wirniki, czyli rotory.

Rodzaje pomp

Pompy dzielą się głownie na kilka najważniejszych i podstawowych rodzai, do których zaliczyć można pompy wirowe, czyli przepływowe, pompy wyporowe, których najpopularniejszym przykładem jest pompa tłokowa, a także stosunkowo rzadko spotykane pompy strumieniowe i próżniowe. Pompa wirowa w wyniku swojego działania potrafi wytwarzać jeszcze większe ciśnienie po stronie tłocznej. Co ciekawe tego typu sprzęt można podzielić dodatkowo na pompy wirowe krętne oraz pompy wirowe krążeniowe, z uwagi na różnice w zasadzie działania. Pompa tłokowa zaś, na której przykładzie wytłumaczona została zasada działania, jest najczęściej stosowanym rodzajem pompy.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *