Budowa i rodzaje pomp

Pompy to urządzenia, która na stałe nalazły się już wśród urządzeń niezastąpionych i niezwykle przydatnych ludziom. Pompa to urządzenie, które służy do wytworzenia właściwej różnicy ciśnień między tzw. stroną ssawną, czyli wlotem pompy, a stroną tłoczną, a więc wylotem.

Ma za zadanie umożliwić transport cieczy lub bardziej gęstych osadów. Przed użyciem sprzęt tego typu należy odpowiednio dobrać, w zależności od tego jak i gdzie ma być wykorzystany. Najważniejsze parametry charakteryzujące pompę to wydajność, maksymalne ciśnienie oraz moc.

Budowa i zasada działania pompy

Sama budowa, jak i zasada działania w pewnym stopniu mogą się różnić, w zależności od rodzaju pompy. O rodzajach jednak powiemy sobie za chwilę. Natomiast co do ich budowy, to przykładowe, zwykłe pompy spożywcze mające zastosowanie w wielu różnych celach, są zbudowane z cylindra, tłoku lub nurnika, a także zaworów tłocznego i ssawnego. Pierwszy z nich umożliwia jednokierunkowy przepływ cieczy lub osadu z komory pompy, do części tłocznej. Drugi zaś od części ssawnej. Tłok poruszający się w cylindrze, czyli komorze pompy, oddalając się i wykonując tzw. ruch ssawny, powoduje spadek ciśnienia. Dzięki temu samoczynne zamyka się zawór tłoczny. Zmniejszenie ciśnienia powoduje jednoczesne otwarcie zaworu ssawnego i umożliwia przepływ płynu do komory. Podczas przeciwnego ruchu, a więc tłocznego, wspominany już zawór ssawny zamyka się, a zawór tłoczny zostaje otwarty. Warto wspomnieć również o tym, że pompy są maszynami elektrycznymi, w związku z czym posiadają statory, czyli zespoły nieruchomych elementów maszyn, które otaczają w nich wirujące wirniki, czyli rotory.

Rodzaje pomp

Pompy dzielą się głownie na kilka najważniejszych i podstawowych rodzai, do których zaliczyć można pompy wirowe, czyli przepływowe, pompy wyporowe, których najpopularniejszym przykładem jest pompa tłokowa, a także stosunkowo rzadko spotykane pompy strumieniowe i próżniowe. Pompa wirowa w wyniku swojego działania potrafi wytwarzać jeszcze większe ciśnienie po stronie tłocznej. Co ciekawe tego typu sprzęt można podzielić dodatkowo na pompy wirowe krętne oraz pompy wirowe krążeniowe, z uwagi na różnice w zasadzie działania. Pompa tłokowa zaś, na której przykładzie wytłumaczona została zasada działania, jest najczęściej stosowanym rodzajem pompy.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *