Bezpieczny dom dla dziecka i seniora – jaką wybrać podłogę?

Mieszkanie lub dom to zwykle inwestycja na wiele lat – to tu rosną nasze dzieci i tu chcemy spędzić jesień życia. Dlatego niezwykle ważne jest, by przestrzeń naszego „M” dawała nam poczucie bezpieczeństwa. Jeden z elementów wnętrza, które za to odpowiadają, stanowi podłoga.

Materiały wykończeniowe mają duży wpływ nie tylko na estetykę wnętrza, ale także na jego bezpieczeństwo. Dotyczy to również popularnych rodzajów podłóg: paneli i parkietu. Sprawdź, na które z tych rozwiązań się zdecydować, żeby dom był bezpieczny dla dziecka i dla seniora

Podłoga drewniana – w trosce o zdrowie Twojego dziecka

Gdy przygotowujesz się na powiększenie rodziny, zadbaj o to, by podłoga w Twoim domu była wykonana z atestowanych i antyalergicznych materiałów. Najbezpieczniejszym, bo pochodzącym prosto z natury produktem są deski drewniane. Nie tylko nie uczulą one Twojego potomka, lecz także ocieplą i wyciszą wnętrze domu. Dodatkową zaletą drewna jest jego zdolność do samoregulacji wilgotności, która korzystnie wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniu.

Nieokiełznana natura dzieci oraz ich zamiłowanie do szalonych zabaw mogą przyczynić się do powstania rys i mikrouszkodzeń na powierzchni podłogi drewnianej. Warto mieć to na uwadze już na etapie dobierania drewna i zdecydować się na deski twarde, o większej wytrzymałości. Dobrym wyborem na podłogę odporną i bezpieczną dla dziecka będą:

  • eleganckie deski podłogowe wykonane z dębu polskiego, np. Dąb Cappuccino Molti,
  • jasne, barwione deski drewniane wykonane z jesionu, np. Jesion Milkshake Molti,
  • egzotyczne i wytrzymałe deski z drewna teak lub merbau.

Pamiętaj jednak, że nawet najlepszej jakości deski podłogowe nie będą bezpieczne, jeśli nie znajdziesz czasu na ich właściwą pielęgnację. Podłogę drewnianą należy regularnie czyścić – najlepiej miękką ściereczką nawilżoną naturalnym środkiem do ochrony drewna. Dla zwiększenia trwałości desek drewnianych oraz zabezpieczenia ich przed kurzem można stosować specjalistyczne woski. Zanim jednak użyjesz ich na dużej powierzchni, upewnij się, że po takim zabiegu podłoga drewniana nie będzie zbyt śliska.

Bezpieczny dom seniora: postaw na dywany i odpowiednią pielęgnację parkietu

Z wiekiem zmniejsza się sprawność fizyczna, rośnie zaś ryzyko skomplikowanych złamań. Następstwa upadku na podłogę mogą być poważniejsze dla seniora niż dla osoby młodej. Aby zminimalizować te zagrożenia, zadbaj, by w Twoim domu nie była ślisko.

Jeśli Twoja podłoga drewniana wciąż jest w dobrym stanie, możesz zaadaptować ją do swoich potrzeb – wystarczy, że zrezygnujesz z wosków nabłyszczających na rzecz antypoślizgowego płynu do mycia parkietu. Dobry pomysł stanowi też rozłożenie na podłodze dużych dywanów lub mat antypoślizgowych.

Podłoga korkowa i chropowate panele – ochroń się przed upadkiem

Planując remont, warto rozważyć wykonanie podłogi korkowej. Cechuje się ona doskonałymi właściwościami antypoślizgowymi i dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto podłoga korkowa jest miła w dotyku, elastyczna i ciepła, a dzięki oryginalnemu wyglądowi niebanalnie ozdobi dom osoby starszej.

Podczas wymiany podłogi nie obędzie się bez cięcia kosztów? I w takiej sytuacji znajdziesz bezpiecznie rozwiązanie do swojego domu. Chodzi o funkcjonalne i ekonomiczne panele podłogowe – najlepiej o niejednolitej, chropowatej strukturze lub z wyraźnymi łączeniami desek. Tradycyjne wnętrza stylowo ozdobią panele podłogowe imitujące naturalne drewno, np. jasnoszare o wzorze dębu alpejskiego lub pełne refleksów o barwie kasztana złotego. Dla większego komfortu możesz je dodatkowo zabezpieczyć impregnatem o właściwościach antypoślizgowych.

Wiesz już, jaki rodzaj podłogi sprawdzi się w Twoim domu? Zajrzyj do katalogu produktów na www.ddd.com.pl i wybierz podłogę drewnianą lub panele podłogowe dopasowane do Twoich potrzeb.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *