Beton z betoniarni. Jak kupować beton towarowy?

Beton to niewątpliwe najpopularniejszy i najszerzej stosowany materiał budowlany na świecie. Odegrał niezwykle istotną rolę w budowaniu współczesnej cywilizacji, a jego historia liczy sobie dziewięć tysięcy lat. Znany był on nie tylko w Rzymie, ale również Egipcie i w wielu innych cywilizacjach neolitycznych. Surowiec, który dawniej służył za spoiwo, istotnie jednak różnił się od dzisiejszego, gdyż do jego produkcji wykorzystywano głównie kruszony gips i wypalany kruszony kamień wapienny. Nierzadko dodawano do takiej mieszanki stare cegły bądź pył wulkaniczny, co wpływało na właściwości wiążące. Dziś technologia produkcji jest znacznie bardziej zaawansowana.

Zastosowanie i rodzaje betonu

Współczesny beton towarowy tworzy się z mieszanki kruszyw, cementu, wody oraz ewentualnych domieszek, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie najlepszych właściwości, dostosowanych do prowadzonych przedsięwzięć budowlanych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich składników oraz indywidualnie dobranych proporcji, istnieje możliwość wyprodukowania betonu o odmiennej wytrzymałości, odporności na korozję chemiczną i fizyczną, mróz czy wilgoć. W zależności od planowanego wykorzystania, można wyróżnić kilka szczególnie popularnych rodzajów betonu:

  • beton na posadzki;
  • beton na schody;
  • beton na fundamenty;
  • beton na szamba.

Produkty z betonu, które mogą Cię zainteresować

Prócz standardowego zastosowania przy budowie domu, czyli na fundamenty, ściany i stropy, a także przy realizowaniu przydomowych inwestycji, takich jak budowa ogrodzenia, zabudowań gospodarczych, podjazdu czy szamba, beton wykorzystywany jest również w aranżacji wnętrz. Mowa nie tylko o industrialnych przestrzeniach wielkomiejskich loftów, ale również nowoczesnych apartamentach czy przestrzeniach biurowych. Doskonały przykład stanowić mogą chociażby mineralne posadzki dekoracyjne, które z powodzeniem zastępują tradycyjne formy wykańczania podłóg, lub beton architektoniczny, wykorzystywany przy budowie ścian, który coraz częściej zdobi wnętrza naszych domów i mieszkań.

Oczywiście nie są to jedyne produkty oferowane przez profesjonalne betoniarnie. Dużym zainteresowaniem cieszą się ponadto styrobetony, a więc lekkie betony o właściwościach termoizolacyjnych, izolujące posadzkę pianobetony, niewymagające wibrowania betony samozagęszczalne, czy proekologiczne, wspierające odpowiedzialną gospodarkę wodną betony jamiste.

Jak kupować beton?

Podczas realizacji niewielkiego projektu budowlanego, produkcja betonu na własną rękę przy pomocy betoniarki stanowi najlepsze i zarazem najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. W ten sposób można szybko przygotować odpowiednią ilość zaprawy i w krótkim czasie zrealizować konkretne przedsięwzięcie budowlane. Nieco inaczej wygląda sytuacja, w której zabieramy się za wylewanie fundamentów czy betonowanie stropu. Nakłady czasu i energii w takich przypadkach będą niewspółmiernie wysokie, porównując je z zamówieniem gotowej mieszanki z betoniarni. Trzeba jednak odpowiednio się przygotować i podjąć właściwą decyzję. By uniknąć niepotrzebnych rozczarowań i kosztownych błędów, warto stosować się do kilku poniższych wskazówek:

Beton betonowi nierówny

Dokonując wyboru betonu trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jego planowane zastosowanie, trwałość, oczekiwany efekt wizualny, a także relację ceny do jakości. Sugerowanie się jedynie zapisami w projekcie budowlanym (dotyczącymi klasy wytrzymałości na ściskanie), nie zawsze prowadzi do podjęcia dobrej decyzji. Bardzo ważna jest również klasa ekspozycji betonu, która wskazuje na warunki, w jakich będzie on pracował (oddziaływanie mrozu, kwasów, siarczanów, soli drogowej itp.).

Funkcje elementów konstrukcyjnych
Wybór betonu dyktują również poszczególne elementy konstrukcyjne. Fundament, jako że odpowiada za przenoszenie ciężaru konstrukcji na grunt, powinien cechować się odpowiednią wytrzymałością. Prowadzący do domu chodnik, powinien być odporny na działanie mrozu, posadzka w garażu na ścieranie i ewentualne upadki ciężkich narzędzi, natomiast ściany w piwnicy – na oddziaływanie wilgoci.

Pora roku
Twardniejący beton wydziela ciepło. Dostrzegalne jest to przede wszystkim podczas wylewania masywnych elementów (np. fundamentów). Temperatura betonu wyższa od temperatury otoczenia może (szczególnie w okresie letnim) skutkować pękaniem powierzchni. Z tego względu, lepszym rozwiązaniem są betony, które cechuje wolne narastanie wytrzymałości i względnie nieduża ilość oddawanego ciepła. Odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku mniej masywnych elementów (np. ścian). W tym przypadku, stosowanie betonów charakteryzujących się szybkim narastaniem wytrzymałości i wysoką ilością oddawanego ciepła jest bardziej rozsądnym rozwiązaniem – zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach (jesienią czy zimą).

Poziom wód gruntowych
Na decyzję o zastosowaniu konkretnego rodzaju betonu wpływ powinien mieć również poziom wód gruntowych. Jeśli jest on wysoki, konieczne będzie zastosowanie betonu wodoszczelnego. Wprawdzie nie chroni on w 100% przed wilgocią i wymaga zastosowania masy hydroizolacyjnej, ale istotnie wydłuża czas przesiąkania wody, napierającej na ściany.

Zbrojenie
Duża ilość zbrojenia także stanowi czynnik, który należy wziąć pod uwagę w momencie wyboru betonu. W przypadku gęstego zbrojenia dokładne wypełnienie szalunku i przestrzeni między zbrojeniem jest mocno utrudnione. Ewentualne raki czy pustki powietrzne niekorzystnie wpływają na nośność konstrukcji i skutkują szybszym korodowaniem zbrojenia. Rozsądnym rozwiązaniem w takich przypadkach będzie stosowanie mieszkanki o płynnej konstrukcji i odpowiedniej wielkości kruszywa.

Zagęszczanie
W celu uzyskania maksymalnej wytrzymałości i trwałości, beton musi zostać poddany procesowi zagęszczenia, czyli procesowi usuwania dużych pęcherzy powietrza. Stosuje się do tego specjalne buławy wibracyjne bądź sztychowanie. Konieczne jest jednak posiadanie odpowiedniej ilości pracowników oraz profesjonalnego sprzętu. Alternatywę stanowić może nowoczesny beton o właściwościach samozagęszczających.

Ile betonu potrzebuję?

Budowa poszczególnych elementów konstrukcyjnych domu – stropu, fundamentów czy schodów, wymaga zamówienia dużej ilości betonu. Żeby uniknąć zakupu większej ilości metrów sześciennych betonu niż rzeczywiście potrzeba, warto przed złożeniem zamówienia dokonać precyzyjnych kalkulacji. Dokonać tego można samodzielnie (co niestety jest dość trudne) lub skorzystać z prostych i niezwykle pomocnych kalkulatorów (http://www.betonnadom.pl/warto-wiedziec/kalkulator). Pozwalają one na wykonanie dokładnych obliczeń i tym samym na niemałe oszczędności, które podczas budowy domu są niezwykle pożądane.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *