Aranżacja lokalu handlowego – jak dobrać i ustawić regały sklepowe

Umiejętnie zorganizowana przestrzeń sklepu ma duży wpływ na komfort robienia zakupów. Przemyślane wykorzystanie powierzchni lokalu ułatwia pracę osobom w nim zatrudnionym i przyczynia się do zwiększenia wyników sprzedaży. Warto poznać kilka zasad aranżacji sklepu, żeby móc wybierać odpowiednie regały sklepowe i inne meble, niezbędne do prowadzenia działalności handlowej, a także wiedzieć jak je ustawiać.

Organizacja przestrzeni

Aranżacja przestrzeni zależy zawsze od branży, w jakiej sklep się specjalizuje, ale istnieje kilka ogólnych wskazówek, które sprawdzą się w prawie każdej gałęzi handlu. Jedna z nich dotyczy wywierania korzystnego pierwszego wrażenia. Przestrzeń, którą klient widzi zaraz po wejściu do sklepu, musi być starannie zaplanowania. Powinna oddawać charakter miejsca, dawać wyobrażenie o cenach, jakie oferuje i wzbudzać zainteresowanie towarami. Po wstąpieniu do lokalu, klient powinien być kierowany do kasy w taki sposób, by po drodze mógł jak najwięcej zobaczyć. Pomagają w tym przestronne alejki, pośród których przyjemnie się przechodzi.

Należy też pamiętać, żeby układać towary w sposób uporządkowany, co pomaga klientom robić zakupy. Pracownicy zaś mają wtedy ułatwioną pracę, ponieważ dzięki temu mogą szybciej i bardziej profesjonalnie doradzać klientowi. Nie muszą tracić czasu na szukanie towaru, tylko od razu wiedzą, gdzie znajdują się poszczególne elementy asortymentu. Pomocne będzie też dokładne oznaczenie poszczególnych działów, które ułatwi klientom znajdywanie potrzebnych artykułów.

Jak wybrać regały sklepowe i inne meble?

Ustawiając regały sklepowe, przede wszystkim należy mieć na względzie jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni, tak by mieściła ona dużo towaru i jednocześnie sprawiała wrażenie przestronnej. Regały sklepowe powinny być ustawiane prostopadle lub równolegle. Zapobiega to dezorientacji i sprawia, że po sklepie można się łatwiej poruszać.

Dobrze jest też pamiętać, że wysokie regały sklepowe najlepiej organizują wielkie powierzchnie handlowe. Dzielą całą salę na mniejsze strefy, dzięki czemu klient nie czuje się przytłoczony. Natomiast niskie regały, czyli tzw. gondole, sprawdzą się w średnich i małych sklepach. Tworzą one podziały porządkujące towar, ale nie zamykają przestrzeni, dzięki czemu lokal jest przejrzysty. To również jest korzystne dla pracowników, ponieważ mogą obserwować co dzieje się na sali sklepowej.

Trzeba też pamiętać, że meble muszą być odpowiednio dobrane do oferowanego towaru. W przypadku ciężkich produktów ważne, by regały sklepowe były wytrzymałe i mocne. Jeśli jednak sprzedawane są lekkie rzeczy, regał może mieć mniejszą nośność.

Warto starannie przemyśleć też wygląd modułu kasowego. W pobliżu lady powinny się znajdować niewielkie produkty – klient czekający na swoją kolej przy kasie będzie mógł je pooglądać i wybrać coś, co mu się spodoba. W ten sposób można zwiększyć szanse na sprzedaż.

Regały metalowe. Sklepowe meble w nowoczesnych aranżacjach

Należy zaznaczyć, że wnętrze sklepu musi nie tylko być urządzone w funkcjonalny sposób, ale powinno też korzystnie się prezentować. Trzeba dostosować je do charakteru marki. Ciekawą propozycją może być styl industrialny, do którego doskonale pasują regały metalowe. Sklepowe wnętrze z widoczną na ścianie cegłą i nowoczesnymi meblami sprawdzą się zwłaszcza w sklepach, które stawiają na oryginalność  i niebanalne rozwiązania. Na estetykę wnętrz mają wpływ także kolory. Warto ustawiać elementy umeblowania sklepu w barwach charakterystycznych dla swojej marki.

Wybierając meble do sklepu, przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, jaki ma być rozkład lokalu i jakie produkty ma on oferować. Bez względu na specyfikę asortymentu, należy jednak przede wszystkim wybierać stabilne meble wysokiej jakości. Więcej o regałach wartych uwagi ze względu na konstrukcje i design można przeczytać na stronie http://www.vonart.com.pl/portfolio/regaly-branzowe/ . Można tam też znaleźć informacje o akcesoriach do mebli, które mogą okazać się przydatne w sklepach i dodatkowo zwiększyć atrakcyjność wnętrz.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *