5 sposobów, aby uczynić dom energooszczędnym

Dom można uczynić energooszczędnym planując pewne rozwiązania budowlane i technologiczne już na etapie projektu. W przypadku już istniejącego budynku również można znacząco wpłynąć na jego energooszczędność. Warto zatem poznać 5 sposobów jak uczynić dom energooszczędnym. Z pewnością duże znaczenie będzie miał tutaj odzysk ciepła, wszak najwięcej energii ucieka przez niewłaściwą izolację budynku, a także nadmierne wychładzanie pomieszczeń przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej.

Po pierwsze: Właściwa izolacja okien, ścian i dachu

Zarówno w przypadku powstającego budynku, jak i tego już istniejącego na energooszczędność można wpłynąć stosując właściwą izolację okien i ścian. Mamy tutaj kilka możliwości, a w przypadku okien najbardziej skuteczna wydaje się nienasiąkliwa pianka poliuretanowa. Ściany można ocieplić styropianem albo wełną mineralną. Bardzo dużo ciepła ucieka przez dach. Dlatego warto zastosować także w tym miejscu odpowiednią termoizolację budynku. Można zastosować podobnie jak w przypadku okien piankę poliuretanową albo wełnę mineralną. Zadbanie o wymianę okien na bardziej szczelne, ocieplenie ścian, a także dachu może znacząco wpłynąć na oszczędność energii we wcześniej nieocieplonym budynku. Różnica na oszczędności energii może być naprawdę znaczna.

Po drugie: Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest rozwiązaniem niezbędnym w nowoczesnych budynkach energooszczędnych i pasywnych. Tutaj konieczne jest zastosowanie bardzo dobrej izolacji budynku, a także energooszczędnego źródła ciepła. Może być to kocioł kondensacyjny albo pompa ciepła. Odzysk ciepła przy zastosowaniu wysokiej jakości rekuperatora może sięgać tu nawet ponad 90%. Dzięki temu paliwa stałego bądź ogrzewania elektrycznego zużywa się znacznie mniej. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła polecana jest dla osób cierpiących na alergię i astmę, a także osób z upośledzeniem odporności, gdyż rekuperatory mogą być wyposażone w wysokiej klasy filtry cząstek stałych, które wyłapują nawet drobne pyłki, a także bakterie, grzyby i wirusy, nie mówiąc już o pyłach typu PM10. Oczywiście filtry w rekuperatorach wymagają regularnej wymiany. Tylko wtedy odzyskiwane ciepło może być wolne od zanieczyszczeń podobnie jak wszystkie kanały wentylacyjne przez które rozprowadzane jest czyste powietrze po całym domu.

Po trzecie: Zakup urządzeń o najwyższej klasie energetycznej

Kolejnym sposobem na zwiększenie energooszczędności w budynku jest zakup urządzeń energooszczędnych. Lodówka, czy pralka pobierają bardzo dużo energii, a ta pierwsza musi być stale uruchomiona, dlatego właśnie w przypadku tych sprzętów warto postawić na rozwiązania najbardziej energooszczędne. Urządzenia A+++ zużywają znacznie mniej energii, w związku z czym nie przyczyniamy się do powiększenia efektu cieplarnianego. Bardzo istotne dla zużycia energii ma również użytkowanie sprzętu w tzw. trybie stand by. To znaczy, że nie korzystamy z telewizora lub komputera, ale zamiast odłączyć je z zasilania po prostu utrzymujemy tryb czuwania. To powoduje nieznaczne zużycie energii, ale biorąc pod uwagę większą ilość urządzeń oraz mnożąc ten czas przez miesiąc lub rok, robi się kwota, która sięga nawet kilkuset złotych, które można by zaoszczędzić, jednocześnie dbając o planetę.

Po czwarte: Zastosowanie wysokiej jakości kotła na paliwo stałe lub pompy ciepła

Na energooszczędność domu wpływa także rodzaj zastosowanego kotła na paliwo stałe. Jak już wspomnieliśmy warto zdecydować się na kotły kondensacyjne na gaz, które są bardzo wydajne, a przy odpowiednim zaizolowaniu budynku i zapobiegnięciu ucieczek ciepła może również nie generować znacznych kosztów. Oczywiście nie trzeba wspominać, że nie przyczyniamy się dzięki temu do emisji szkodliwych pyłów i gazów do atmosfery. Bardzo wydajnym i tanim źródłem ciepła może być także pompa ciepła. Ten rodzaj urządzenia doskonale współpracuje z rekuperatorem. Dzięki temu odzyskiwanie ciepła może być naprawdę efektywne.

Po piąte: Prosta bryła z przeszkloną południową ścianą w przypadku nowego budownictwa

Ostatnią kwestią na jaką chcemy zwrócić uwagę jest prosty projekt nowego domu. Im prostsza jest bryła budynku, ty lepiej. Najlepiej wypadają prostopadłościenne bryły z jak najprostszym dachem. Dzięki temu łatwiej jest zaizolować budynek i uniknąć ucieczek ciepła. Ważną kwestią jest również zastosowanie przeszkleń od południowej strony. Dzięki temu w słoneczne dni dodatkowe ciepło może być dostarczone do budynku.

Jest wiele sposobów na odzyskiwanie ciepła, a najbardziej skutecznym jest odpowiednia izolacja w połączeniu z wentylacją mechaniczną. Można stosować również kolektory słoneczne, które także dobrze współpracują z efektywnymi systemami ogrzewania i wpływają na oszczędność energii.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *